Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Łd 178/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na indywidualną interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z 3 stycznia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko A spółki z o.o. w Ł., przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy odszkodowanie uzyskane od ubezpieczyciela z tytułu utraconego zysku w związku z przerwą w działalności produkcyjnej objętej zezwoleniem stanowi przychód spółki uzyskany z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia i tym samym uzyskany z tego tytułu dochód korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p. jest nieprawidłowe.

We wniosku spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest produkcja artykułów z tworzyw sztucznych. Działalność spółki na terenie SSE prowadzona jest na podstawie trzech zezwoleń: z 7 lipca 2004 r., z 23 grudnia 2010 r. z 30 czerwca 2014 r. W dniu 27 lipca 2015 r. w zakładzie produkcyjnym spółki miał miejsce pożar, w wyniku którego spłonęły doszczętnie hale produkcyjna i magazynowa, wraz z całą infrastrukturą i parkiem maszynowym, do produkcji podzespołów do urządzeń gospodarstwa domowego. Wszystkie zniszczone środki majątkowe zlokalizowane były na terenie SSE i w całości służyły prowadzeniu działalności objętej zezwoleniem strefowym, z której dochód objęty jest zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych ze względu na prowadzenie działalności w SSE. W związku ze zniszczeniami spowodowanymi pożarem spółka była zmuszona do zatrzymania produkcji zakładu na terenie SSE. Spółka posiadała ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych i w związku z poniesionymi szkodami otrzymała od ubezpieczyciela odszkodowanie z tytułu utraconego zysku oraz wzrostu kosztów działalności, a w najbliższym czasie spółka spodziewa się otrzymać kolejną transzę odszkodowania. Wysokość uzyskanego odszkodowania wraz z dochodem uzyskanym z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE nie przekroczyła limitu dopuszczalnej pomocy publicznej z której skorzystać może spółka w oparciu o przyznane jej zezwolenia, ani maksymalnej wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy określonej w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 465).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00