Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 17 kwietnia 2018 r., sygn. I SA/Lu 209/18

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2018 r. sprawy ze skargi R. C. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności - oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z dnia [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji nieostatecznej Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. z dnia [...] w części określającej R. C. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące kwiecień - listopad 2012 r.

W uzasadnieniu postanowienia Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wskazał, że decyzją z dnia [...] Naczelnik L. Urzędu Celno-Skarbowego określił m.in. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące kwiecień - grudzień 2012 r. Następnie zaskarżonym postanowieniem nadał ww. decyzji rygor natychmiastowej wykonalności w części określającej zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: kwiecień - listopad 2012 r.

Kwestionując powyższe rozstrzygnięcie podatnik złożył zażalenie, w którym zarzucił, że postanowienie o nadaniu części decyzji z dnia [...] rygoru natychmiastowej wykonalności nastąpiło z naruszeniem art. 239b § 1 pkt 4 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.). Uzasadniając postawiony zarzut wskazywał, że uprawdopodobnienie przez organ podatkowy niewykonania zobowiązania podatkowego powinno obejmować zbadanie sytuacji majątkowej i finansowej podatnika, czego organ w przedmiotowej sprawie nie uczynił. Zdaniem podatnika, realizacja prawa do złożenia odwołania nie przesądza o konieczności nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Dodał przy tym, że ciążące na nim zobowiązania podatkowe reguluje, a niewielkie uchybienia terminów wpłat wynikają z nieterminowego otrzymywania należności od kontrahentów. Do zażalenia dołączył dowody poświadczające stan majątkowy na dzień wydania postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00