Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. III SA/Gl 53/18

Gry losowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant St. sekr. sąd. Joanna Spadek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2018 r. przy udziale - sprawy ze skargi ,,A’’ Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w C. z dnia [...] r. nr [...] wymierzającą Spółce z o.o. A z siedzibą w K. karę pieniężną w łącznej wysokości [...] zł za urządzanie gry poza kasynem gry

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm. - w skrócie "O.p.") oraz art. 2 ust. 3, ust. 4, art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 2 oraz art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2009 r. nr 201, poz. 1540 z późn. zm. - dalej w skrócie: u.g.h.).

Natomiast w uzasadnieniu przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

W dniu 23 stycznia 2013r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w C. przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o grach hazardowych w lokalu - B, mieszczącym się w C., ul. [...], będącym w dyspozycji Spółki z o.o. A z siedzibą w K.

Wewnątrz lokalu kontrolujący zastali 3 elektroniczne automaty do gier, w tym 2 urządzenia włączone do prądu o nazwie INTERnet. W celu ustalenia zasad działania ujawnionych automatów do gier w odniesieniu do przepisów u.g.h., funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment procesowy, polegający na doświadczalnym odtworzeniu przebiegu dostępnych na nich gier. W wyniku eksperymentu kontrolujący stwierdzili, że gry urządzane są na urządzeniach elektronicznych, mają charakter komercyjny (udział w grze jest odpłatny) i zawierają element losowości. Urządzenia posiadały wyłącznie akceptory banknotów. W celu rozpoczęcia/kontunuowania gry każde z urządzeń należało zasilić środkami pieniężnymi, które były przeliczane na punkty wyświetlane na liczniku ENERGY wg przelicznika 10 zł = 100 punktów. W automatach zainstalowane gry były symulatorami klasycznych automatów bębnowych. Dostępne gry to: MAGIC FRUITS, FENIX PLAY, MAGIC FRUITS 27, MAGIC TARGET, MAGIC OF THE RING, HOT PARTY, MYSTERY JACK, MAGIC FRUITS 4, VEGAS HOT. Z przebiegu gier testowych wynikało, że gry zainstalowane na ww. urządzeniach miały charakter losowy, a ich wynik gry nie zależał od umiejętności (zręczności) grającego. Wynik gry uzależniony był od przypadku, gdyż ustawienie wyświetlanych bębnów z różnymi symbolami figur po rozegraniu każdej z gier odbywało się losowo i gracz nie miał wpływu na ich ułożenie. Tempo obrotu bębnów, a w konsekwencji szybkość przesuwania się umieszczonych na nich symboli graficznych nie pozwalała na ich identyfikację przez grającego. Podczas gier kontrolnych za korzystny układ symboli uzyskano wygrane punktowe, które były automatycznie przelewane do licznika ENERGY. Uzyskane punkty pozwalały na przedłużanie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także dawały możliwość rozpoczęcia nowej gry.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00