Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2018 r., sygn. I SA/Po 1217/17
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 8 marca 2018 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie uznania zarzutów za niedopuszczalne i nieuzasadnione oddala skargę.
Uzasadnienie
1.1. Naczelnik Pierwszego [...] Urzędu Skarbowego w P., postanowieniem z dnia 01 września 2017 r., nr [...], wydanym wobec X. sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej zwanej również skarżącą lub zobowiązaną) uznał za niedopuszczalne zarzuty skarżącej: nieistnienia obowiązku w części dotyczącej odsetek za zwłokę od nienależnie otrzymanych zwrotów VAT za okresy objęte zarządzeniami zabezpieczenia, prowadzenia niedopuszczalnego postępowania z uwagi na niedoręczenie decyzji, jak również zarzut prowadzenia postępowania zabezpieczającego w sytuacji, gdy jest ono niedopuszczalne z uwagi na brak przesłanek do dokonania, a następnie zarządzenia i wykonania zabezpieczenia. Za nieuzasadniony uznano natomiast zarzut określenia zabezpieczonego obowiązku niezgodnie z jego treścią oraz zarzut zastosowania zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego w postaci zajęcia wszystkich rachunków bankowych skarżącej.
1.2. Z uzasadnienia postanowienia organu I instancji wynika, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w L. wydał względem skarżącej decyzję z dnia 05 października 2016 r., nr [...] w sprawie określenia i zabezpieczenia na majątku skarżącej przybliżonej kwoty nienależnie dokonanego zwrotu VAT za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Na podstawie wskazanej decyzji organ I instancji wystawił zarządzenia zabezpieczenia. W toku postępowania zabezpieczającego dokonano zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego w A. S.A oraz B. S.A. Dokonano również zajęcia innej wierzytelności pieniężnej w postaci nadpłaty w podatku od towarów i usług za maj 2016 r.