Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2018 r., sygn. I SA/Po 1480/16

Podatek dochodowy od osób prawnych; Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 lutego 2018r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009r. oraz zwrotu zapłaconych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 30 grudnia 2015 r. X. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej jako: "spółka", "strona" lub "skarżącą") wystąpiła do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w [...] o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 r. w kwocie [...]zł. Argumentując wniosek spółka stwierdziła, że miała prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zapłacone udziałowcom odsetki z tytułu otrzymanych pożyczek oraz wartość odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nabytych w drodze aportu przedsiębiorstwa od Y. Sp. j. Równocześnie wniosła o zawieszenie postępowania zainicjowanego przedmiotowym wnioskiem, gdyż w jej ocenie, rozpoznanie sprawy uzależnione jest od rozstrzygnięcia przez NSA sprawy dotyczącej zobowiązania podatkowego spółki w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r.

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w [...] postanowieniem z dnia [...] r. odmówił zawieszenia postępowania podatkowego wszczętego powyższym wnioskiem, a następnie decyzją z dnia [...] r., nr [...], odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 r. w kwocie [...]zł i zwrotu zapłaconych odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych za 2009 r.

W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji w znacznej części odwołał się do decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w P. z dnia [...] r., nr [...], mocą której określono spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. na kwotę [...]zł, kiedy to za wskazany okres strona zadeklarowała stratę w kwocie [...]zł. W decyzji tej organ kontroli skarbowej stwierdził, że zadeklarowana przez spółkę w 2007 r. strata była wynikiem bezpodstawnego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych dokonanych od przejętych aportem (w ramach przedsiębiorstwa) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz odsetek wypłaconych udziałowcom z uwagi na niewykonanie umowy pożyczki. W 2007 r. spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w wysokości [...] zł. Zdaniem organu kontroli skarbowej wartość firmy winna być ujemna, gdyż spółka błędnie uznała za długi funkcjonalne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku VAT, zobowiązania z tytułu składek ZUS, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz zobowiązania wobec udziałowców. Błędnie wyliczona wartość firmy skutkowała nieprawidłowym ustaleniem wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych, co w konsekwencji spowodowało zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę [...]zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00