Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 marca 2018 r., sygn. I SA/Po 2086/15
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędzia WSA Katarzyna Nikodem (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2018 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2008 r. oraz zwrotu odsetek od zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych za 2008 r. oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w K. decyzją z dnia [...] maja 2015 r., odmówił Z. P. w O. stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2008.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że pismem z dnia [...] grudnia 2014r. spółka zwrócił się do organu I instancji z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty w kwocie [...]zł. Skarżąca wniosła równocześnie o zawieszenie postępowania podatkowego, ponieważ w jej ocenie rozpoznanie sprawy uzależnione jest od wyroku NSA w sprawie dotyczącej określenia zobowiązania podatkowego skarżącej w podatku dochodowym od osób prawnych za 2007 r. Wniosek o zwrot nadpłaty został oparty na korekcie zeznania podatkowego za 2008 r. wynikającej z rozliczenia 50% kwoty straty za rok podatkowy trwający od [...] listopada 2006 r. do [...] grudnia 2007 r., zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych przez udziałowców skarżącej oraz dokonanych odpisów amortyzacyjnych od ustalonej wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem do E.-P. sp. z o.o. Przedmiotem aportu, wniesionego w 2006 r. było przedsiębiorstwo Zakładu Produkcyjno-Handlowego "E.-P." spółka jawna. W ocenie strony zobowiązania spółki jawnej wobec wspólników, wobec budżetu państwa, funduszu specjalnego stanowią dług funkcjonalnie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, w związku z tym wartość amortyzacji nie zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów w kwocie [...]zł winna być do nich zaliczona, jako suma odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przyjętych przez podatnika w wyniku aportu.