Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 marca 2018 r., sygn. II SA/Bd 949/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Grzegorz Saniewski Sędziowie: sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Protokolant starszy sekretarz sądowy Krystyna Witt po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 marca 2018 r. sprawy ze skargi G. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją Prezydenta z dnia [...] maja 2017r. nr [...], na podstawie art. 10 ust. 1 i 2, art. 48 ust. 1 i 2, art. 4 ust. 2, art. 5, art. 2, art. 13 ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz § 1 i § 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 lutego 2016r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze, odmówiono przyznania G. W. świadczenia wychowawczego na dziecko N. W.-P. na okres od 1 kwietnia 2017r. do 30 września 2017r.

W uzasadnieniu organ wskazał, że G. W. [...] kwietnia 2017r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na wnuka N. W.-P., załączając do wniosku postanowienie Sądu Rejonowego III Wydział Rodzinny i Nieletnich z dnia [...] marca 2017r. sygn. akt. [...], którym ustanowiono pieczę wnioskodawczyni nad wnukiem. Na mocy powyższego postanowienia wnioskodawczyni upoważniona została do reprezentowania dziecka przed urzędami administracji państwowej i samorządowej, placówkami zdrowia i oświaty oraz pobierania należnych dziecku świadczeń i alimentów. W ocenie organu wnioskodawczyni nie spełnia warunków umożliwiających przyznanie prawa do świadczenia wychowawczego na wnuka, wnioskodawczyni nie mieści się bowiem w katalogu określonym treścią art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Świadczenie wychowawcze przysługuje bowiem matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu albo opiekunowi prawnemu dziecka do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia. W myśl art. 2 pkt 10 ustawy, opiekun faktyczny oznacza osobę opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. Taka sytuacja nie zaistniała w sprawie. Uprawnienie do pobierania świadczenia wychowawczego nie wynika, w ocenie organu, również z postanowienia sądu na mocy, którego ustanowiono wnioskodawczyni pieczę względem wnuka

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00