Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lutego 2018 r., sygn. III SA/Gl 981/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Sędzia WSA Małgorzata Jużków (spr.), Protokolant Specjalista Anna Wandoch, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2018 r. sprawy ze skargi K. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 sierpnia 2017 r. sygn. akt I FSK 2251/15 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 23 czerwca 2015 r. sygn. akt III SA/GL 477/15, którym oddalono skargę K. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od IV kwartału 2005 r. do I kwartału 2009 r., i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania temu Sądowi. Uznał, że Sąd naruszył przepisy prawa materialnego, poprzez błędną wykładnię art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Uznał, że w przedmiotowej sprawie okolicznością bezsporną było to, że zobowiązanie podatkowe za poszczególne okresy od IV kwartału 2005 r. do III kwartału 2006 r. przedawniało się 31 grudnia 2011 r. i do końca 2011 r. skarżąca powinna być zawiadomiona o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia tych zobowiązań. Sąd I instancji przywołał niesporne okoliczności dotyczące przesłuchania [...] r. w postępowaniu karnym skarbowym opiekuna prawnego skarżącej J. Z. jako świadka. Podkreślił również, że J. Z. wystąpił z wnioskiem o udostępnienie akt tego postępowania. Następnie przyjął za organami, że te okoliczności są równoznaczne z wiedzą skarżącej o toczącym się postępowaniu karnym skarbowym, co oznacza skuteczne zawieszenie biegu terminu przedawnienia m.in. zobowiązań wskazanych wyżej w związku z wszczęciem tego postępowania [...] r.

W ocenie NSA, Sąd pierwszej instancji nie skonfrontował tej tezy z sensem rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego wyrażonego w wyroku z 17 lipca 2012 r., sygn. akt P 30/11. W wyroku tym wskazano na przykładowe możliwości uzyskania wiedzy o toczącym się postępowaniu karnym skarbowym, obok niekwestionowanego przypadku, kiedy przedstawiono podatnikowi zarzuty. W każdym z tych przypadków wymagana jest inicjatywa pochodząca od organu podatkowego lub organu prowadzącego postępowanie karne skarbowe wiążąca się z formalnym działaniem na podstawie określonej procedury, np. przedstawienie zarzutów, wydanie postanowienia o wszczęciu dochodzenia w sprawie nierzetelnego prowadzenia księgi podatkowej, postanowienia o zawieszeniu tego postępowania, czy dokonanie przeszukania w związku z prowadzonym postępowaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00