Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 8 lutego 2018 r., sygn. II SA/Bk 792/17

Jednostka organizacyjna sprawująca trwały zarząd nieruchomością, wnioskując o wygaszenie tego zarządu w stosunku do nieruchomości lub jej części, winna wykazać jej zbędność dla realizacji zadań jednostki organizacyjnej.

Jedyną bowiem ustawową przesłanką materialnoprawną decyzji wygaszającej trwały zarząd nieruchomością (lub jej częścią) na wniosek trwałego zarządcy, jest zbędność nieruchomości dla trwałego zarządcy.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko (spr.), Sędziowie sędzia NSA Mieczysław Markowski,, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys, Protokolant starszy sekretarz sądowy Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 8 lutego 2018 r. sprawy ze skargi Skarbu Państwa - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w W. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] sierpnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wygaszenia trwałego zarządu nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Starosty B. z dnia [...] maja 2017 r., nr [...]; 2. zasądza od Wojewody P. na rzecz strony skarżącej Skarbu Państwa - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w W. kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Skarga została wywiedziona na tle następujących okoliczności.

Decyzją z dnia [...] maja 2017r. znak [...] Starosta B. powołując się na art. 47 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami odmówił wygaszenia prawa trwałego zarządu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w odniesieniu do nieruchomości oznaczonej numerem geodezyjnym [...] o powierzchni 0,2389 ha, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w obrębie B., gmina B. Z wnioskiem o wygaszenie trwałego zarządu wystąpił zarządca [...] grudnia 2014r. wskazując, że działka nr [...] nie jest zlokalizowana w pasie drogi krajowej nr [...] i stanowi drogę wewnętrzną. Przed złożeniem wniosku działka [...] została wydzielona (poprzez podział) z działki [...] przejętej z dniem [...].01.1999r. pod publiczną drogę krajową Nr [...] (na odcinku B.) na podstawie art. 73 ustawy z dnia 13.10.1998r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, co potwierdziła deklaratoryjna decyzja Wojewoda P. z dnia [...].10.2005r. Działka [...] została oddana w trwały zarząd GDDKiA na czas nieokreślony na mocy decyzji Starosty B. z dnia [...].05.2007r. i protokołu zdawczo - odbiorczego z dnia [...].06.2007r. Pierwsza decyzja organu I instancji odmawiająca uwzględnienia wniosku z powodu uznania, że działka [...] nadal leży w ciągu drogi krajowej i tym samym nie przestała być zbędna dla realizacji zadań GDDKiA, wydana dnia [...].06.2016r. a utrzymana w mocy przez Wojewodę P. decyzją z dnia [...].07.2016r. została uchylona przez WSA w B. wyrokiem z dnia 24.11.2016r. sygn. II SA/Bk 615/16 wydanym po uwzględnieniu skargi trwałego zarządcy. WSA w Białymstoku w uzasadnieniu kasacyjnego wyroku wskazał, że o wydaniu decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu decyduje wykazanie przez wnioskodawcę, że nieruchomość lub jej część objęta trwałym zarządem, stała się dla trwałego zarządcy zbędna. Z uwagi na brak definicji ustawowej stanu "zbędności" nieruchomości, należy ją odnieść do zbędności faktycznej a nie jedynie formalnie oświadczonej przez jednostkę wnioskującą o wygaszenie prawa trwałego zarządu. Dla oceny, czy w danej sprawie zaistniał stan zbędności nieruchomości dla trwałego zarządcy, konieczne jest ustalenie celu ustanowienia trwałego zarządu, a następnie oceny, na ile cel ten - determinujący sposób wykorzystania nieruchomości - przestał być aktualny po wydaniu decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu i po objęciu nieruchomości w zarząd. W okolicznościach sprawy, dla oceny przesłanki aktualnego stanu zbędności dla trwałego zarządcy, części nieruchomości objętej wnioskiem, istotne znaczenie ma wyjaśnienie kwestii wybudowania w odległości kilku kilometrów nowego zjazdu z drogi krajowej z pełną infrastrukturą dla ruchu tranzytowego, co pozwoli na ustalenie, czy przedmiot wniosku, stanowiący pobocze jezdni drogi krajowej w miejscowości B., musi być wykorzystywane dla zadań zarządcy drogi krajowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00