Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Warszawie z dnia 16 stycznia 2018 r., sygn. III SA/Wa 3782/17

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodnicząca Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] września 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2011 r. postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji

Uzasadnienie

B. Transport sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej zwana Skarżącą), działając przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] września 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2011 r.

W skardze zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, twierdząc, że wykonanie decyzji może spowodować trudne do odwrócenia skutki, a także niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody. Skarżąca wskazała, że kwota podatku do zapłaty określona w decyzji przewyższa możliwości finansowe Spółki. Konieczność zapłaty podatku spowoduje znaczne zakłócenia w funkcjonowaniu działalności gospodarczej, utratę płynności finansowej oraz możliwości bieżącego regulowania zobowiązań i będzie zmierzało do konieczności zakończenia działalności Spółki. Skarżąca oświadczyła, że nie posiada środków finansowych na rachunkach bieżących. Dodała, że całkowite obciążenie Spółki jest na tyle znaczące, że zagraża stabilności finansowej i dalszej działalności gospodarczej, brakiem zawierania nowych transakcji, utratą wiarygodności w oczach banków, a także utratą zdolności kredytowej, co stanowi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody. Skarżąca wyjaśniła, że posiada zobowiązania z tytułu dziewięciu umów leasingowych w łącznej kwocie w wysokości 18 294 682,76 zł. W 2013 r. Spółka podpisała umowę leasingową z C. na 15 sztuk naczep, w 2014 r. z Europejskim Funduszem leasingowym S.A. podpisała umowę dotyczącą nabycia 15 naczep oraz ciągnika siodłowego. W 2016 r., nabyła 35 ciągników siodłowych i 10 samochodów ciężarowych od [...] Sp. z o.o., a w 2017 r. - 20 ciągników i 20 naczep od M. Sp. z o.o. Powyższe zobowiązania stanowią dość znaczące obciążenia miesięczne w wydatkach, które wpływają znacząco na płynność finansową Spółki, czego skutkiem może być brak możliwości spłat rat kredytowych bądź leasingowych i odebranie środków transportowych w przypadku wykonania decyzji. Pozbawienie podstawowych środków do realizacji kontraktów zawartych przez Spółkę spowoduje z jednej strony zmniejszenie płynności finansowej oraz znaczną redukcję zdolności płatniczych przez Spółkę. Pozbawienie Spółki środków transportowych spowoduje również naliczenie kar umownych, co dodatkowo będzie obciążało Spółkę. Egzekucja kwot określonych decyzjami spowoduje również konieczność redukcji zatrudnienia. Pomniejszenie zdolności i płynności finansowych Spółki spowoduje z jednej strony problemy Spółki z bieżącym realizowaniem umów pracowniczych, a tym samym możliwość wypowiedzenia umów przez pracowników. Z drugiej strony potencjalne ograniczenie kontraktów, spowoduje również zwolnieniami pracowników, bowiem Spółka nie będzie miała możliwości zapewnienia pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00