Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 30 stycznia 2018 r., sygn. III SA/Wa 312/17

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie sędzia Waldemar Śledzik, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant starszy referent Magdalena Walkowiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi P. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 października 2016 r. nr DD5.8221.36.2016.SOH w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych uchyla zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej.

Uzasadnienie

P. (dalej też "Skarżąca", "Wnioskodawca" lub "P.") zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

W wniosku przedstawiono następujący zdarzenie przyszłe:

P. jest p., o której mowa w art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2017, poz. 2343, dalej "updop" lub "ustawa"), utworzoną na mocy umowy o utworzeniu P. z 10 kwietnia 2015 r. ("umowa"). Spółką dominującą i reprezentującą podatkową grupę kapitałową w rozumieniu art. 1a ust. 2 pkt 1) lit. b) ustawy jest C. Sp. z o.o.

P. wskazała, że spółki tworzące grupę są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 4 updop.

W okresie funkcjonowania P. i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych będzie dochodziło do transakcji pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład P. (w tym również transakcji zbycia rzeczy lub praw majątkowych).

W związku z powyższym Skarżąca zadała do przedmiotowego zdarzenia przyszłego pytanie, czy prawidłowe jest stanowisko P., zgodnie z którym w przypadku transakcji dokonywanych w okresie obowiązywania P. pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład P. (w tym również transakcji zbycia rzeczy lub praw majątkowych), nie znajdą zastosowania regulacje art. 12 ust. 5a w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz art. 14 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00