Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. I SA/Po 241/16
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 listopada 2016 r. sprawy ze skargi "A" S.A. [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
"E. T." S.A. w P. ( dalej: "spółka") wystąpiła o wydanie inter5rpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- określenia przychodów z tytułu udzielenia licencji i zbycia aktywa przez spółkę osobową na rzecz wspólnika zgodnie z umową,
- określenia przychodów z tytułu świadczeń częściowo odpłatnych w związku z udzieleniem licencji i zbyciem aktywa przez spółkę osobową na rzecz wspólnika poniżej ceny rynkowej.
Prezentując zdarzenie przyszłe spółka) wskazała, że jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (ustawa z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 851 ze zm., dalej: "u.p.d.p."), podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka jest głównym wspólnikiem w spółce osobowej (dalej: "spółka osobowa"), która ma siedzibę i miejsce zarządu w Polsce. Spółka osobowa nie jest spółką komandytowo-akcyjną ani jej następcą prawnym. Tym samym spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z umową spółki osobowej udział wnioskującej spółki w zysku spółki osobowej wynosi powyżej 99%. Udział drugiego wspólnika spółki osobowej (dalej: "wspólnik mniejszościowy") wynosi poniżej 1%, a ustalony w umowie spółki osobowej podział zysku odzwierciedla wniesione do spółki osobowej wkłady.