Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Wa 1954/17
Nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dariusz Chaciński (spr.) Sędziowie WSA Małgorzata Boniecka -Płaczkowska WSA Gabriela Nowak Protokolant starszy referent Justyna Kobylarczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi Fabryki [...] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo - akcyjna w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z [...] sierpnia 2014 r. utrzymało w mocy własną decyzję z [...] października 2013 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego.
Powyższe decyzje zostały wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Prezydium Rady Narodowej w [...] orzeczeniem administracyjnym z [...] listopada 1957 r., działając na wniosek z 27 sierpnia 1948 r., odmówiło dawnemu właścicielowi - F. S.A. - przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] położonej w [...] przy ul. [...], ozn. nr hip. [...], dz. nr [...], obecnie dz. nr [...] z obrębu [...]. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że teren przedmiotowej nieruchomości został objęty w posiadanie przez gminę [...] w dniu 16 sierpnia 1948 r. i zachodzi konieczność przejęcia jej na rzecz Skarbu Państwa w celu ustanowienia administracji państwowej. W związku z tym, nie może być przyznane dotychczasowym właścicielom prawo własności czasowej.
W dniu 4 października 2011 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (SKO) wpłynął wniosek spółki pod firmą "F. S.A." o stwierdzenie nieważności orzeczenia z [...] listopada 1957 r. W uzasadnieniu wniosku podniesiono zarzut, że zostało ono wydane z rażącym naruszeniem prawa i tym samym uzasadnione jest stwierdzenie jego nieważności. Prezydium Rady Narodowej w [...] - wbrew postanowieniom art. 7 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy - nie dokonało oceny, czy korzystanie z przedmiotowego gruntu przez dotychczasowych właścicieli da się pogodzić z jego przeznaczeniem według planu zabudowania. Odmowa zaś przyznania prawa własności czasowej została oparta na dodatkowej, pozadekretowej przesłance, a mianowicie na konieczności przejęcia posesji na rzecz Skarbu Państwa w celu ustanowienia administracji państwowej. Natomiast przesłanka określona w art. 7 ust. 2 dekretu w ogóle nie została rozpatrzona w zaskarżonym orzeczeniu. We wniosku wskazano także, że spółka pod firmą "F. S.A." została założona w 1923 r. W dawnym Rejestrze Handlowym B (RHB) wpisana była pod nr [...], a następnie [...]. Obecnie wpisana jest w Rejestrze Przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla [...],[...] Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego (do wniosku załączono odpis z KRS z dnia [...] lipca 2011 r., nr KRS: [...]).