Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Rz 1254/17
Lasy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SNSA Małgorzata Wolska /spr./ Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka WSA Maciej Kobak Protokolant sekretarz sądowy Filip Róg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi K. W. i U. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany lasu na użytek rolny I. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Starosty [...] z dnia [...] maja 2017 r., nr [...]; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżących K. W. i U. W. solidarnie kwotę 212 zł /słownie: dwieście dwanaście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego
z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...], wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. którą utrzymano w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] o odmowie zmiany lasu na użytek rolny.
Z uzasadnienia i akt administracyjnych sprawy wynika, że wnioskiem z [...] kwietnia 2017 r. U. i K. W. wystąpili do Starosty [...] o zmianę lasu na użytek rolny w części działek położonych w miejscowości W., oznaczonych jako nr ewid. 293/3 i 294. Wskazali, że działka nr 293/3 ma pow. 1,71 ha, z czego użytek leśny o pow. 1,11 ha. Z tego obszaru chcieliby zmienić na użytek rolny część o pow. 0,27 ha. Odnośnie działki nr 294 wskazali, że ma ona pow. 1,09 ha w całości zaliczoną do lasów i wnoszą o zmianę na użytek rolny części o pow. 0,41 ha. Wyjaśnili, że objęte wnioskiem powierzchnie położone są w północnej części nieruchomości. Istniejące zasadzenia obumierają ze względu na podłoże, gleba jest kwaśna, torfowo-próchnicza, tereny są podmokłe. Drzewostan nie przynosi korzyści w gospodarstwie, jest ubogi i niewykształcony. Jego uzupełnienie wymaga nakładów finansowych których zaniechali ze względu na brak rezultatów w postaci polepszenia drzewostanu. Wnioskodawcy podnieśli, że są rolnikami, ale powierzchnia upraw rolnych jest znacznie okrojona ze względu na grunty leśne. Podali, że dalsze prowadzenie gospodarstwa zagraża ich egzystencji. Obecnie utrzymują się z pracy zawodowej jednak sytuacja na rynku pracy nie rokuje dobrze. Zarobki nie pozwalają na utrzymanie 4-osobowej rodziny. Dlatego w celu umożliwienia funkcjonowania gospodarstwa wnoszą o zmianę lasu na użytek rolny na wnioskowanej części. Wskazali, że chcieliby przygotować grunt do prowadzenia plantacji borówki amerykańskiej. Ze względu na sytuację finansową zmuszeni są wystąpić o zmianę sposobu wykorzystania gruntów leśnych.