Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. III SA/Łd 986/17

Oświata

 

Dnia 18 stycznia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska (spr.) Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Protokolant pomocnik sekretarza Ewa Cieślik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2018 roku sprawy ze skargi M. L. reprezentowanego przez opiekuna prawnego M. L. na czynność Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu niepełnosprawnego ucznia do szkoły specjalnej oddala skargę.

Uzasadnienie

III SA/Łd 986/17

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2017 r. M. L., reprezentowany przez opiekuna prawnego M. L. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na czynność Prezydenta Miasta Ł. polegającą na odmowie zapewnienia bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do szkoły.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny:

Prawomocnym wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2017 r., III SA/Łd 1091/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi M. L., opiekuna prawnego skarżącego M. L., stwierdził nieważność zaskarżonej czynności Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...] w zakresie odmowy zapewnienia M. L. bezpłatnego transportu i opieki w czasie jego przewozu do Zespołu Szkół [...] w A. w roku szkolnym 2016/2017. Uzasadniając Sąd wskazał, iż wbrew stanowisku organu, ciążący na gminie obowiązek zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 71b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, do momentu ukończenia przez nich 21 roku życia, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej (art. 17 ust. 3a pkt 1 ustawy), odnosi się nie tylko do geograficznego położenia takiej placówki, ale winien również uwzględniać fakt posiadania przez daną placówkę oświatową, warunków umożliwiających rodzaj niepełnosprawności konkretnego dziecka, a punktem odniesienia wykładni pojęcia "najbliższa szkoła" winna być każdorazowo treść orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i zawarte w nim zalecenia. Odnosząc powyższe do osoby skarżącego Sąd stwierdził, iż z treści wydanego w stosunku do M. L. orzeczenia lekarskiego o potrzebie indywidualnego kształcenia specjalnego, wynika między innymi , że powinno być ono kontynuowane w placówce, w której dotychczas się kształcił, to jest w Zespole Szkół [...] w A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00