Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 stycznia 2020 r., sygn. II SA/Wa 2339/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj (spr.), Sędzia WSA Joanna Kube, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 31 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Burmistrza D. na postanowienie Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej opinii w zakresie przekształcenia szkoły 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz utrzymane nim w mocy postanowienie [...] Kuratora Oświaty z dnia [...] maja 2019 r. nr [...], 2. zasądza od Ministra Edukacji Narodowej na rzecz Burmistrza D. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Kontrolą sądowoadministracyjną w niniejszej sprawie objęte zostało postępowanie zakończone postanowieniem Ministra Edukacji Narodowej (zwanego dalej: "Ministrem") z dnia [...] sierpnia 2019 r. w sprawie opinii w zakresie likwidacji szkoły.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Rada Gminy i Miasta w D. podjęła w dniu [...]stycznia 2019 r. uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej w B. poprzez likwidację Szkoły Filialnej w J. oraz Szkoły Filialnej w K. z dniem [...]sierpnia 2019 r.

Pismem z dnia 25 stycznia 2019 r. Burmistrz D. (zwany dalej: "Burmistrzem" bądź "Skarżącym") wystąpił do [...] Kuratora Oświaty (zwanego dalej: "Kuratorem") z wnioskiem o wydanie pozytywnej opinii w sprawie przekształcenia szkoły zgodnie z uchwałą z dnia [...] stycznia 2019 r.

Postanowieniem z dnia [...] lutego 2019 r. Kurator wyraził negatywną opinię w zakresie przekształcenia Szkoły Podstawowej w B. poprzez likwidację Szkoły Filialnej w K.. W uzasadnieniu Kurator wskazał, że brak dowodów świadczących o tym, że likwidacja szkoły wpłynie na poprawę warunków lokalowych.

Na powyższe postanowienie Burmistrza Gminy i Miasta D., pismem z [...]lutego 2019 r. wniósł zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej.

Ministra Edukacji Narodowej, postanowieniem z [...]kwietnia 2019 r. uchylił postanowienie [...] Kuratora Oświaty i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Minister za konieczne dla wyjaśnienia sprawy uznał przeprowadzenie oględzin w Szkole Podstawowej w B., w celu zbadania warunków lokalowo-dydaktycznych szkoły, do której mieliby uczęszczać uczniowie po zlikwidowaniu szkoły filialnej w K. lub zlikwidowaniu obu szkół filialnych podporządkowanych organizacyjnie szkole w B. Minister zlecił ustalenie, w jakich warunkach będą się uczyli uczniowie likwidowanej szkoły filialnej w K.. Ponadto zlecono Kuratorowi wyjaśnienie, w jaki sposób gmina będzie realizowała obowiązek dowożenia dzieci do Szkoły Podstawowej w B.. W odniesieniu do dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego w K., kurator miał wyjaśnić czy gmina zapewni dowożenie również dzieciom, wobec których nie ma takiego obowiązku (tj. wobec dzieci 3 i 4 letnich).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00