Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Kr 1049/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia: WSA Grażyna Firek (spr.) Sędziowie: WSA Piotr Głowacki WSA Jarosław Wiśniewski Protokolant: specjalista Bożena Piątek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia 29 sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do kwietnia 2015 r. - skargę oddala -

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w N. S. decyzjami z dnia 19 grudnia 2016 r., nr [...], [...] oraz [...] określił D. S. nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za miesiące (odpowiednio): luty, marzec i kwiecień 2015 r.

Decyzje zostały wydane po kontroli podatkowej, a następnie postępowaniu podatkowym, które wykazało, że w rozliczeniach za powyższe miesiące D. S. ujęła dziewięć faktur, dokumentujących nabycie paliwa do samochodach o nr rej [...] oraz [...]. Organ zgromadził materiał dowodowy wskazujący na to, że powyższe faktury dokumentują zakupy niezwiązane z prowadzoną przez D. S. działalnością gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Łącznie podatek naliczony został zawyżony o 1 533,38 zł, którego odliczenie nastąpiło z naruszeniem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

D. S. wniosła w terminie odwołania od powyższych decyzji, domagając się uchylenia rozstrzygnięć organu pierwszej instancji. Zarzuciła naruszenie art. 86a ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług poprzez odmówienie jej możliwości skorzystania z fundamentalnego prawa do odliczenia podatku naliczonego, art. 121 § 1 o.p. przez naruszenie zasady zaufania podatnika do organów podatkowych, art. 122 w zw. z art. 187 § 1 p.p. poprzez naruszenie zasady prawdy materialnej oraz art. 191 o.p. przez naruszenie zasady swobodnej oceny dowodów. Skarżąca powołała się na kopię oświadczenia spedycji N. oraz umowę o pracę D. P. z firmy B. celem wykazania, że zakupione na stacjach w S. i S. paliwo było wykorzystywane w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00