Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Ke 805/17

Policja

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Ziomek, Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Armański (spr.), Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant Starszy inspektor sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 stycznia 2018r. sprawy ze skargi Z. F. na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji wyrażoną pismem z dnia 7 czerwca 2017r. nr [...] w przedmiocie odmowy sprostowania świadectwa służby oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 7 czerwca 2017 r. nr [...] Komendant Wojewódzki Policji w K., po rozpoznaniu wniosku Z. F., odmówił sprostowania świadectwa służby dotyczącego jego osoby z dnia 12 września 1990 roku.

Uzasadniając swoje stanowisko organ wskazał, że w dniu 22 lutego 2017r. do Komendy Wojewódzkiej Policji w K. wpłynęło pismo z dnia 16 lutego 2017r. z Zakładu Emerytalno - Rentowego MSW w K., w załączeniu którego przekazano, nadesłane przez Sąd Okręgowy w K. V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych za pismem z dnia 31 stycznia 2017r., odwołanie Z. F. celem rozpoznania zgodnie z właściwością. W treści pisma zatytułowanego "Odwołanie od decyzji - opinii Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej w K. oraz Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej przy MSWA w Warszawie z dnia [...]. dot. dalszej mojej pracy w resorcie MSW", skarżący wniósł o (cyt.): "zmianę kwalifikacji prawnej świadectwa pracy z dnia [...] r. wydanego przez wydział Kadr KW Policji w K. powołując się na art. 131 ust. 1 ustawy z dnia 6.04.1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (na mocy prawa), a uznanie moje odejście z resortu Spraw wewnętrznych na własną prośbę jak sugerowałem w odwołaniu od opinii". W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, że w roku 1990 r. został poddany procedurze kwalifikacji przez Wojewódzką Komisję Kwalifikacyjną przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w K.. Szczegółowo opisał przebieg postępowania weryfikacyjnego, któremu zarzucił szereg nieprawidłowości. Ponadto uzasadniając swój wniosek dotyczący zmiany podstawy prawnej zwolnienia wskazanego w świadectwie pracy skarżący zwrócił uwagę, iż w dniu 1 sierpnia 1990r. gdy przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 24 lipca 1990r. do 12 sierpnia 1990r. został wezwany do Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w K., gdzie wręczono mu opinię Wojewódzkiej Komisji Kwalifikacyjnej w K., w której stwierdzono na podstawie paragrafu 7 i 8 ust. 2 uchwały nr 69 Rady Ministrów z dnia 21 maja 1990r. w sprawie przyjmowania byłych funkcjonariuszy SB do służby w Urzędzie Ochrony Państwa i innych jednostkach organizacyjnych podległych MSW, iż nie odpowiada wymogom przewidzianym dla funkcjonariusza lub pracownika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych określonym w ustawie. Tego samego dnia otrzymał również kartę zwolnienia, z której wynikało, że z dniem 31 lipca 1990r. został zwolniony z resortu MSW na podstawie art. 131 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Urzędzie Ochrony Państwa. W dniu 5 sierpnia 1990r. skierował na piśmie za pośrednictwem Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w K. odwołanie do Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej w Warszawie. W treści odwołania zasugerował, iż jest chętny do dalszej pracy w organach MSW na wyznaczonym przez Wydział Kadr stanowisku nie stawiając żadnych warunków, a w ostateczności odejdzie na własną prośbę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00