Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 stycznia 2018 r., sygn. I SA/Gl 924/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki, Sędziowie WSA Wojciech Gapiński, Beata Machcińska (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi Zakładu [...] S. Sp. j. w A. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...]; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 357 (trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi "A" Spółka Jawna w A. (dalej: "spółka", "skarżąca" lub "wnioskodawca") jest postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. utrzymujące w mocy postanowienie z dnia [...] r. o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego (dalej również: "interpretacji") dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z wprowadzeniem przez spółkę programu motywacyjnego.
Stan sprawy przedstawia się następująco.
1. We wniosku o wydanie interpretacji spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe: Spółka zamierza wprowadzić nowy program motywacyjny (dalej: Program Motywacyjny, Program), adresowany do kluczowych osób współpracujących ze spółką, świadczących pracę na jej rzecz na podstawie umowy o pracę (dalej: Uczestnicy). W ramach Programu, spółka planuje zawierać z ww. osobami odrębne porozumienie intencyjne (dalej: Porozumienie). Zgodnie z Programem, Uczestnikom przyznane będzie warunkowe prawo do otrzymania w przyszłości rozliczenia pieniężnego (dalej: Prawo do Rozliczenia Pieniężnego), którego wysokość uzależniona będzie od wartości wyniku finansowego spółki (zysku spółki) za dany rok obrotowy. Prawo do Rozliczenia Pieniężnego będzie przysługiwać Uczestnikom jako niezbywalne aż do momentu jego realizacji, tym samym nie będzie możliwym ustalenie jego wartości aż do momentu faktycznej realizacji praw z niego wynikających. Na moment zawarcia Porozumienia Prawo do Rozliczenia Pieniężnego nie będzie posiadało własnej, obiektywnie określonej wartości (jego wartość wynosić będzie 0). Rozliczenie Pieniężne będzie procentowo określonym udziałem w przyroście zysku spółki za dany rok obrotowy, w stosunku do roku poprzedniego. Wartość uzyskanego zysku będzie ustalana na podstawie danych zawartych w sprawozdaniu finansowym spółki za dany rok obrotowy. Realizacja Prawa do Rozliczenia Pieniężnego dokonywana będzie poprzez wypłatę określonej wysokości Rozliczenia Pieniężnego, ustalonej w Programie Motywacyjnym - w ustalonym terminie po zakończeniu roku obrotowego spółki (po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego spółki za dany rok obrotowy). Z uwagi na to, że Prawo do Rozliczenia Pieniężnego będzie warunkowe, to brak jest gwarancji co do otrzymania przez Uczestnika Rozliczenia Pieniężnego (gdy warunki wynikające z Programu Motywacyjnego nie zostaną spełnione, np. spółka nie osiągnie poziomu zysku za dany rok obrotowy określonego w Programie Motywacyjnym). Rozliczenie Pieniężne będzie przysługiwać Uczestnikowi pod warunkiem zatrudnienia w spółce przez część roku obrotowego spółki, za który przysługuje Rozliczenie Pieniężne - wysokość Rozliczenia Pieniężnego zostanie ustalona w odpowiedniej proporcji.