Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 stycznia 2018 r., sygn. IV SA/Gl 742/17

Ochrona zdrowia

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska, Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.), Protokolant Katarzyna Lisiecka-Mitula, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi L. Z. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w G. (PPIS) orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u L.Z choroby zawodowej: zatrucie ostre albo przewlekłe lub ich następstwa wywołane przez substancje chemiczne, wymienionej w poz. 1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3-6 i § 1(1) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Rozstrzygnięcie to wydano w oparciu o postępowanie wyjaśniające oraz orzeczenia lekarskie Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w Sosnowcu (orzeczenie z dnia z dnia [...]r. r. nr [...]) i Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu (orzeczenie z dnia [...]r., nr [...]). Na tej podstawie organ ustalił , że L.Z był zatrudniony w A Sp. z o.o. Oddział w Z. w okresie od 01.09.1980r. do 06.03.1983 r. na stanowisku maszynista przetłoczni gazu oraz od 21.11.1983 do nadal na stanowiskach: maszynista przetłoczni gazu, operator pomp sprężarek i tłoczni gazu, monter gazociągów i instalacji pogotowia gazowego, dyspozytor pogotowia gazowego, dyspozytor dyspozycji gazu oraz opisał zakres i rodzaj czynności rzez niego wykonywanych. Nadto ustalił, że w czasie pracy w latach 1980 -1983 oraz od 21.11.1983 do 31.08.1996 ww. pracownik miał kontakt z minimalną ilością gazu koksowniczego, który mógł się uwalniać na połączeniach/złączach instalacji, kompresorów i innych urządzeń oraz z olejem płuczkowym, kondensatami pogazowymi, odpadami (żur naftalenowy, odpad siarkowy) oraz z używanym w odsiarczalni mokrej węglanem sodu. Od 1996 r. wykonywał prace biurowe - bez narażenia na substancje chemiczne. Zarazem organ stwierdził, że lekarze specjaliści dwóch placówek diagnostycznych w konkluzjach orzeczeń wykluczyli u niego istnienie choroby - zatrucie ostre albo przewlekłe lub ich następstwa wywołane przez substancje chemiczne

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00