Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 16 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Bk 741/17

Niedopuszczalna jest w postępowaniu dyscyplinarnym funkcjonariuszy Policji sytuacja, w której w odniesieniu do dwóch funkcjonariuszy uczestniczących w tym samym zdarzeniu zapadają odmienne procesowo orzeczenia dyscyplinarne, tj. w jednym z postępowań sprawę uznaje się za dostatecznie wyjaśnioną do rozstrzygnięcia, przypisania sprawstwa i ukarania, zaś w drugiej ocenia się materiał dowodowy jako niewystarczający i wymagający uzupełnienia w całości lub w znacznej części.

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Protokolant st. sekretarz sądowy Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 16 stycznia 2018 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej w części dotyczącej zarzutów nr I i II 1. uchyla zaskarżoną decyzję w części obejmującej rozstrzygnięcie dotyczące zarzutów nr I i II oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję Komendanta Miejskiego Policji w B. z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w zakresie wyżej opisanym; 2. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. na rzecz skarżącego M. S. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w B. orzeczeniem z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] wydanym na podstawie art. 135j ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 134 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz. U. z 2016 r., poz. 1782 ze zm.), orzekł o uznaniu sierż. szt. M. S. referenta Referatu Ogniwa Operacyjno-Rozpoznawczego [...] w B. za winnego tego, że:

1). w dniu [...] marca 2017 r., po zakończonej służbie pełnionej w godz. 13.00-21.00, około godz. 23.00 podczas przebywania w pomieszczeniach służbowych Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w B. usytuowanych na V piętrze budynku KMP, dokonał uszkodzenia drzwi wejściowych do pokoju służbowego nr [...] w budynku KMP w B. popełniając wykroczenie z art. 124 § 1 Kodeksu wykroczeń, przez co jego zachowanie i działanie nie były przykładem praworządności i nie prowadziły do pogłębiania społecznego zaufania do Policji, czym postąpił wbrew unormowaniom § 2 "Zasad etyki zawodowej policjanta" stanowiących załącznik do zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. w sprawie "Zasad etyki zawodowej policjanta", czym popełnił przewinienie dyscyplinarne określone w art. 132 ust. 1 ustawy o Policji polegające na nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00