Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 grudnia 2017 r., sygn. I SA/Łd 909/17

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Protokolant: referent - stażysta Anna Jaworska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2017 r. sprawy A spółki z o.o. z/s w Ł. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zaskarżoną interpretacją z [...] r. stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

- wartości firmy powstałej w wyniku nabycia przez wnioskodawcę przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

- wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład nabytego przez wnioskodawcę przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku nr 2),

- kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia poszczególnych składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku nr 4),

- kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia przedsiębiorstwa - w odniesieniu do składników majątkowych oraz wartości firmy (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

jest nieprawidłowe.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabyła w przeszłości wierzytelność, pieniężną wobec spółki X - spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. w upadłości układowej. Wierzytelność była wyrażona w walucie obcej. Nabycie wierzytelności miało charakter odpłatny, w związku z czym spółka wypłaciła dotychczasowemu wierzycielowi wynagrodzenie ustalone tytułem zapłaty ceny za wierzytelność określone w złotych, po przeliczeniu na złote (dalej: "kwota CW"). Należy przy tym zauważyć, że cena, za którą wierzytelność została nabyta przez spółkę była niższa od wartości nominalnej wierzytelności z uwagi na sytuację finansową X. W ten sposób spółka stała się wierzycielem X. Spółka stała się również beneficjentem zabezpieczeń, które służyły zabezpieczeniu wierzytelności (zarówno zabezpieczeń o charakterze rzeczowym jak i osobistym). X była spółką działającą w sektorze wynajmu powierzchni handlowych. Obecnie X znajduje się w upadłości układowej. Jednym z jej wierzycieli jest spółka. Wierzytelność przysługująca spółce należy do I grupy wierzytelności, gdyż jest zabezpieczona hipoteką ustanowioną na nieruchomości, na której X prowadziła swoją działalność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00