Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 listopada 2017 r., sygn. I SA/Po 1727/16
Podatkowe postępowanie; Ulgi podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Ziewińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 09 listopada 2017 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r. z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...], decyzją z dnia [...] czerwca 2016 r., nr [...], odmówił N. W. (dalej zwanej również skarżącą) umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2013 r., (PIT-39) w kwocie [...]zł wraz z odsetkami naliczonymi na dzień 12 maja 2016 r., w kwocie [...]zł.
Dnia 12 maja 2016 r., skarżąca wystąpiła do organu I instancji o umorzenie zaległości z tytułu podatku dochodowego za 2013 r. od sprzedaży nieruchomości wraz z odsetkami. Skarżąca podała we wniosku, że jest na utrzymaniu rodziców, gdyż studiuje na Politechnice [...]. Ojciec skarżącej, pracując jako taksówkarz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, uzyskuje bardzo niskie dochody. Matka skarżącej jest zarejestrowana jako osoba bezrobotna, a dochód z gospodarstwa rolnego jest niewielki. Rodzina skarżącej ma problemy z regulowaniem składek na rzecz KRUS. Rodzice przekazali skarżącej w formie darowizny gospodarstwo rolne położone w [...] wraz z domem, który wymagał kapitalnego remontu. Wskazane gospodarstwo zostało wcześniej przekazane przez matkę ojca skarżącej również w formie darowizny. W celu uzyskania środków na remont domu skarżąca w 2013 r., sprzedała niezabudowaną nieruchomość położoną w [...] przy ul. [...] przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku w którym doszło do jej nabycia. Skarżąca podniosła, że o konieczności zapłaty podatku dochodowego dowiedziała się u notariusza już po podpisaniu umowy przedwstępnej, więc nie mogła wycofać się z transakcji. Następnie z uwagi na zbyt duży dochód przypadający na członka rodziny skarżącej nie przyznano jej prawa do stypendium socjalnego, z uwagi na co rodzice musieli pokrywać koszty studiów skarżącej. Skarżąca podała, że jest czwartym pokoleniem w rodzinie, które będzie uprawiać ziemię oraz że czuje się oszukana, iż jest zmuszona do płacenia podatku od sprzedaży części gruntu. Skarżąca wskazała również, że nie jest w stanie udokumentować wydatków poniesionych na remont, gdyż materiały zostały zakupione bez faktur, a prace w znacznym stopniu były wykonywane samodzielnie bez udziału innych osób. Skarżąca podała, że nie ma środków na zapłatę podatku i nie chciałaby wkraczać w dorosłe życie z zadłużeniem na rzecz Skarbu Państwa. W toku prowadzonego postępowania skarżąca dodatkowo wskazała, że jej matka choruje i wymaga leczenia. Podczas zakładania instalacji wodno-kanalizacyjnej na ulicy, przy której znajduje się nieruchomość skarżącej bardzo ucierpiały zabudowania, które wymagają natychmiastowego remontu, z uwagi na ryzyko zawalenia.