Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. III SA/Łd 756/17
Geodezja i kartografia
Dnia 15 listopada 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak, Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, , Protokolant Referent- stażysta Aneta Lubasińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2017 roku sprawy ze skargi M. R. i S. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie o rozgraniczenie nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 2 czerwca 2017r., nr [...], po rozpatrzeniu zażalenia M. i S. małż. R. na postanowienie Wójta Gminy L. W. z dnia (...), znak: (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o rozgraniczenie nieruchomości położonych w obrębie W., oznaczonej w ewidencji gruntów nr działki 157/3, stanowiącej własność wnioskodawców, tj. M. R. i S. R., z nieruchomością sąsiednią, położoną o obrębie W., oznaczoną w ewidencji gruntów nr działki 157/1, stanowiącą własność I. S. i D. S., Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. - działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w zw. z art. 144 K.p.a. - utrzymało zaskarżone postanowienie w mocy.
Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
Wnioskiem z dnia 23 stycznia 2017r. M. R. i S. R. wystąpili do Wójta Gminy L. W. o wszczęcie postępowania rozgraniczeniowego między działką, położoną w miejscowości W., oznaczoną nr ewid. 157/2, stanowiącą ich własność a działką nr 157/1 stanowiącą własnością I. S. i D. S.. Jako uczestników postępowania wnioskodawcy wskazali również gminę L. W.. Uzasadniając wniosek podnieśli, iż u podstaw sporu dotyczącego przebiegu granicy legła próba ogrodzenia ich działki oraz rozpoczęcie budowy budynku gospodarczego przez uczestników postępowania. Wójt Gminy L. W. prowadził postępowanie rozgraniczeniowe. Wykonujący wówczas czynności rozgraniczeniowe geodeta P. J. nakłaniał strony do zawarcia ugody. Na zawarcie ugody zgodzili się, jednak geodeta nie wskazał przez jakie punkty będzie przebiegała granica ich działki. Jak się później okazało, pomimo istnienia punktów granicznych z 1989 r., rozgraniczenie zostało przeprowadzone w sposób odmienny - granica przesunięta została o ok. 4 - 5 m. Co więcej, geodeta, pomimo niezawiadomienia nikogo z Urzędu Gminy L. W., dokonał też rozgraniczenia ich działki z drogą publiczną. Pomimo podpisania ugody, czuli się "oszukani", dlatego też, "nie posiadając fachowego pełnomocnika", zaskarżyli decyzję umarzającą postępowanie rozgraniczeniowe. Wnioskodawcy wskazali również, że w 2011 r. gmina L. W. wystąpiła do Sądu Rejonowego w R. z powództwem przeciwko nim o wydanie pasa gruntu (sprawa sygn. akt I C 421/10). W toku postępowania została wydana opinia przez biegłego sądowego, z której można "wyczytać", że granica ich działki została przesunięta o około 4 - 5 m w stronę drogi publicznej. Przesunięcie granicy w kierunku drogi publicznej spowodowało, że zmniejszył się obszar działki, a także przesunięte zostały granice z działką nr 157/1, co spowodowało m.in., że zmniejszyła się szerokość wjazdu na ich posesję do garaży i budynków gospodarczych znajdujących się na tyłach działki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right