Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 listopada 2017 r., sygn. III SA/Gl 716/17

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Wita-Łyskawa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2017 r. przy udziale - sprawy ze skargi "A" sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w K. , po rozpatrzeniu odwołania "A" Spółka z o. o. w B. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w B. z [...] r. nr [...] , wymierzającą Spółce karę pieniężną w wysokości 12.000 zł z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ powołał art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2017r., poz. 201, powoływana dalej jako O. p.) oraz art. 2 ust. 3 i 4, art. 3, art. 6 ust. 1, art. 8, art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 2, art. 90 ust. 2 i art. 91 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych ( Dz. U. Nr 201, poz. 1540, dalej powoływana jako u.g.h.).

Podstawą tego rozstrzygnięcia był następujący stan sprawy:

W wyniku czynności przeprowadzonych [...] . przez funkcjonariuszy celnych na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej B. w zakresie żądania wydania rzeczy i przeszukania, ustalono, że w lokalu "[...] " w B. , w którym działalność gospodarczą prowadziła skarżąca, znajdowało się elektroniczne urządzenie do gier [...] nr [...].

Na urządzeniu znajdowało się oznaczenie informujące, że należy ono do skarżącej Spółki, dlatego organ przyjął, że to ona jest podmiotem, który urządza na nim gry. Ustalenie to wynikało także z faktu, że w dalszym postępowaniu Spółka nie kwestionowała własności automatu.

W aktach sprawy znajduje się opinia biegłego sadowego R.R., z której wynika, że automat jest urządzeniem elektronicznym, w którym zainstalowano gry komputerowe o charakterze losowym, przed uruchomieniem gry należy uiścić opłatę, za którą gracz otrzymuje odpowiadającą jej ilość punktów kredytowych na liczniku credit przeznaczoną na rozgrywanie gier, np. 100 pkt za 10 zł. W urządzeniu dostępnych jest 8 gier losowych, w tym American poker. Grę rozpoczyna się od wyboru jednej z dostępnych gier, wybór stawki i naciśnięcie przycisku "Start". Naciśnięcie go rozpoczyna obracanie się bębnów z symbolami, które obracają się szybko, a następnie zatrzymują samoczynnie, bez ingerencji gracza. Wynik gry jest przypadkowy i niezależny od grającego, który nie ma także możliwości przewidzenia układu symboli, co oznacza, że wynik gry jest dla grającego nieprzewidywalny. Automat daje możliwość uzyskania wygranej w postaci punktów kredytowych dopisywanych do licznika credit, umożliwiających rozpoczęcie nowej gry. Biegły nie stwierdził licznika czasu ani ogranicznika czasowego. W podsumowaniu biegły stwierdził, że gry rozgrywane na urządzeniu mają charakter losowy, gdyż uzyskany wynik nie zależy od umiejętności ani zręczności grającego ani jego zdolności psychomotorycznych. Nie ma też wpływu na to w jakiej konfiguracji zatrzymają się bębny z symbolami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00