Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 listopada 2017 r., sygn. I SA/Gl 1096/17

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Suleja-Klimczyk, Sędzia WSA Wojciech Gapiński (spr.), Sędzia WSA Bożena Pindel, Protokolant st. sekretarz sądowy Halina Modliszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 listopada 2017 r. sprawy ze skargi T. B. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej - organ interpretacyjny, organ podatkowy), wydał interpretację indywidualną z dnia [...] nr [...], w której - na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 z późn. zm. - dalej o.p.) - stwierdził, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2017 r. o wydanie interpretacji indywidulanej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z uczestnictwem R. B. w planie akcyjnym - jest nieprawidłowe.

W dniu 28 kwietnia 2017 r. został złożony wniosek R. B. (dalej - skarżący, podatnik, wnioskodawca) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z uczestnictwem skarżącego w planie akcyjnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: skarżący jest zatrudniony w spółce kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski (dalej: A) na stanowisku kierowniczym, na podstawie umowy o pracę. A jest częścią międzynarodowego koncernu (dalej: B) z siedzibą główną w Stanach Zjednoczonych. Firma notowana jest na NYSE. W ramach programów bonusowych dla bardzo wąskiej grupy pracowników firma posiada tzw. program akcyjny, którego podatnik jest beneficjentem. Zasada działania programu jest następująca: (podane daty i ilości są przykładowe) - dnia 12 maja 2015 r. B przekazał na rachunek brokerski biura zlokalizowanego w USA 100 akcji z informacją dla skarżącego, że staje się on ich potencjalnym właścicielem. Oznacza to, że jeśli podatnik będzie pracownikiem firmy A lub innej C (inna spółka córka B w innym kraju na całym świecie) przez kolejny rok, dokładnie 12 maja 2016 r. uzyska prawo do dysponowania 25% tych akcji, czyli w tym przypadku 25 sztukami. Wnioskodawca będzie posiadał prawo dysponowania nimi (np. poprzez sprzedaż, pozostawienia na NYSE). Po kolejnym roku, czyli 12 maja 2017 r. kolejne 25%, a więc 25 akcji zostanie wnioskodawcy udostępnione i tak przez 4 lata aż do wyczerpania puli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00