Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 października 2017 r., sygn. I SA/Rz 561/17

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek Sędzia WSA Piotr Popek Asesor WSA Jacek Boratyn / spr./ Protokolant sekr. sąd. Joanna Kulasa po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2017 r. sprawy ze skargi A. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz skarżącego A. Z. kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, interpretacją indywidualną z dnia [...] maja 2017 r., nr [...], uznał za nieprawidłowe stanowisko A. Z. - zwanego dalej skarżącym, odnośnie interpretacji przepisów o podatku akcyzowym, dotyczących opodatkowania tym podatkiem tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Wnioskiem z dnia 6 grudnia 2013 r. skarżący zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Z opisu zamieszczonego we wniosku stanu faktycznego wynika, że skarżący nabywa/wchodzi w posiadanie tytoniu, który to tytoń uzyskuje z różnych źródeł, tj. przeszukuje publicznie ustawione popielniczki lub śmietniki. Tak pozyskany tytoń ma różną formę i znajduje się w różnym stanie przetworzenia. Następie z tego tytoniu sporządza na własny użytek wywar na szkodniki roślin (np. przędziorka chmielowca).

W związku z powyższym skarżący sformułował następujące pytania:

1) czy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym (ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. (Dz. U. z 2017 r. poz. 43 ze zm.)) tytoń który nie jest połączony z żywą rośliną i jest przeznaczony na wywar na szkodniki to susz tytoniowy ?

2) czy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym wywar na szkodniki jest wyrobem tytoniowym ?

Według skarżącego tytoń, którego przeznaczeniem jest wywar na szkodniki, nie spełnia definicji suszu tytoniowego, gdyż nie jest połączony z żywą rośliną i nigdy nie będzie wyrobem tytoniowym. Przyjęcie odmiennego stanowiska skutkowałoby bowiem nałożeniem obowiązku zapłaty podatku akcyzowego na takie podmioty jak: wysypiska i sortownie odpadów, do których tytoń trafi, właścicieli publicznie ustawionych koszy na śmieci, przedsiębiorstwa zajmujące się wywozem śmieci, właścicieli pasów drogowych, na których tytoń się znajdzie, a także wiele innych podmiotów. Kolejnym skutkiem przyjęcia odmiennego od skarżącego stanowiska w omawianej kwestii będzie zaliczenie do suszu tytoniowego przedmiotów, które przestały spełniać definicje wyrobu tytoniowego, tj. niedopałków papierosów, niedopałków cygar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00