Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 października 2017 r., sygn. I SA/Łd 603/17

Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Paweł Janicki Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Specjalista Dorota Choińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w K. na indywidualną interpretację Burmistrza Gminy i Miasta B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją z [...] r. Burmistrz Gminy i Miasta B. stwierdził, że stanowisko A spółki z o.o. w K. przedstawione we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku od nieruchomości w zakresie uznania za przedmiot opodatkowania w postaci budowli części, a nie całości, turbiny wiatrowej jest nieprawidłowe.

W złożonym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

1. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością A z siedzibą w K., prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w postaci elektrowni wiatrowych.

2. Spółka jest właścicielem i eksploatuje elektrownie wiatrową o mocy 1,5 MW, posadowioną na gruncie będącym przedmiotem dzierżawy położonym w miejscowości A, gmina B. nr ewidencyjne działek: 232/1, 227, 233. Farma wiatrowa składa się z jednej elektrowni wiatrowej (dalej: "Turbina") oraz infrastruktury towarzyszącej. Turbina składa się żelbetowego fundamentu, wieży, zwanej masztem, oraz gondoli.

3. Do gondoli turbiny przymocowany jest wirnik z łopatami (zwany rotorem) oraz urządzenia pomiarowe. Gondola stanowi ruchomą część turbiny, będącą miejscem, w którym znajdują się elementy techniczno- elektroniczne turbiny. Znajdują się w niej elementy takie jak: wirnik, łożysko i wał wirnika, przekładnia, łożysko przekładni, hamulec, sprzęgło, generator wraz z chłodnicą, skrzynia biegów, komputer sterujący, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania. Gondola przymocowana jest do wieży na tzw. serwomechanizmie kierunkowania elektrowni, który, połączony z podpiaściem (dużym, zębatym kołem, zamontowanym pomiędzy szczytem wieży i gondolą), steruje ruchem obrotowym gondoli.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00