Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 października 2017 r., sygn. II SA/Kr 584/17
Planowanie przestrzenne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Bator (spr.) Sędziowie : Sędzia WSA Magda Froncisz Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Protokolant: Maksymilian Krzanowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2017 r. sprawy ze skargi W. M. na uchwałę Rady Gminy z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy K., oznaczonego jako plan "Nr [...]" I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części graficznej dla obszarów oznaczonych jako 1-1 MNR, 1-2 MNR, 1-3 MNR, 1-7 MNR i 1-10 MNR; II. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części tekstowej § 2 pkt 8, w jakiej odnosi się do obszarów oznaczonych jako 1-1 MNR, 1-2 MNR, 1-3 MNR, 1-7 MNR i 1-10 MNR.
Uzasadnienie
Sygn. akt. [...]
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 marca 2015 r. sygn. akt II SA/Kr [...] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi W. M. na uchwałę Rady Gminy z dnia 18 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy K. oznaczonego jako plan "Nr [...]", stwierdził nieważność tej uchwały w części graficznej dotyczącej działek o numerach ewidencyjnych: [...], [...],[...], [...], [...], [...], [...],[...], [...] [...], [...] ujętych na załącznikach numer [...] i [...] rysunku planu. Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Skargę na wskazaną wniósł W. M., zaskarżając ją w części dotyczącej działek ozn. nr ewid. [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...] [...] i [...] położonych w obszarze o symbolu MNR ujętych na załącznikach nr [...] i nr [...] rysunku planu. Organ nadzoru wniósł o stwierdzenie nieważności rysunku planu w powyższym zakresie z uwagi na naruszenie procedury planistycznej, tj. art. 17 pkt 6 lit c ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. z 2012 roku, poz. 647, ze zm.) w związku z art. 7 ustawy z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. z 2013 roku, poz. 1205, ze zm.). Z powyższych regulacji prawnych wynika, że grunty, które są użytkami rolnymi, wymagają zgody ministra na zmianę przeznaczenia na cele nierolnicze. W przypadku, gdy zgody takiej nie mają, nie mogą zostać przeznaczone na cele inne niż rolnicze. Dokonana przez organ nadzoru analiza zapisów tekstu planu miejscowego (m.in. określających przeznaczenie dopuszczalne terenów opisanych w § 11 uchwały) wskazała, że objęte skargą ww. działki stanowiące grunty rolne, zostały przeznaczone w planie miejscowym na cele nierolnicze, pomimo braku zgody właściwego ministra na ich nierolnicze przeznaczenie.