Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 13 października 2017 r., sygn. II SA/Go 594/17
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Asesor WSA Jarosław Piątek Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 października 2017 r. sprawy ze skargi A.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2017 r. Starosta orzekł o cofnięciu A.T. uprawnienia do kierowania pojazdami według kategorii A, B, C w związku z niepoddaniem się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji.
Odwołanie od powyższej decyzji wniósł, reprezentowany przez adwokata, A.T.. Skarżący podniósł, że aktualnie zaistniały okoliczności, bez względu na prawomocność decyzji z 2006 r., w świetle których prowadzone przez Starostę postępowanie w przedmiocie cofnięcia skarżącemu uprawnień do kierowania pojazdami stało się bezprzedmiotowe, a decyzja z dnia [...] lutego 2017 r. bezpodstawna i wydania z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa. Pełnomocnik skarżącego wyjaśnił, że skarżący od 2006 r. na stałe przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie skupiała się cała jego działalność życiowa. W 2011 r. zdał tam egzamin teoretyczny i praktyczny oraz uzyskał uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii C. Dokumenty potwierdzające zdobycie w Wielkiej Brytanii uprawnień do prowadzenia pojazdów załączone zostały do wniosku z dnia [...] czerwca 2016 r. Pełnomocnik skarżącego przytoczył przepis art. 4 ust. 2 pkt lit c ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie, z którym prawo jazdy uzyskane w 2011 r. na terenie innego państwa członkowskiego UE w pełni potwierdza uprawnienia skarżącego do kierowania pojazdami na terenie RP. Nadto, art. 4 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami stanowi, że kierowca może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy. Co więcej, art. 14 przyznaje osobie posiadającej ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą prawo otrzymania, na wniosek, w Polsce polskiego prawa jazdy odpowiedniej kategorii. W ocenie skarżącego, nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że w dacie uzyskania przez A.T. uprawnień na terenie Wielkiej Brytanii, nie została jeszcze wydana decyzja w zakresie ich cofnięcia. Mamy zatem do czynienia z sytuacją, w której skarżący przedstawił organowi, po wydaniu decyzji o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji, że posiada stosowne kwalifikacje do kierowania pojazdu. Podsumowując skarżący wskazał, że ostateczna decyzja z dnia [...] października 2006 r. wbrew stanowisku organu, nie rodziła bezwzględnego obowiązku wydania przez organ decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, w sytuacji, w której doszło do istotnej zmiany okoliczności, w tym także przepisów prawa, i skarżący uzyskał w innym kraju odpowiednie uprawnienia do kierowania pojazdami, w tym na terenie Polski.