Wyrok WSA w Kielcach z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. II SA/Ke 957/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Beata Ziomek, Protokolant Joanna Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi S. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [....] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] , odmawiającą wydania S. T., - prawa jazdy kat. B.
Powyższa decyzja została wydana w wyniku ustalenia następującego stanu faktycznego.
W dniu 12 czerwca 2015r. Prezydent Miasta wydał decyzję o odmowie wydania S. T., prawa jazdy kat. B powołując się na art. 10 ust. 1, w związku z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2015r., poz. 155) oraz § 9 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31 lipca 2012r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami ( Dz. U. z 2012r., poz. 1005 ze zm.). W uzasadnieniu wskazał, że wnioskodawca wnioskiem z dnia 16 lutego 2015r., zwrócił się o wydanie prawa jazdy kat. B, do którego dołączył kopię angielskiego prawa jazdy wydanego 30 sierpnia 2014r. We wniosku wskazał, że kierując w wielkiej Brytanii pojazdem bez wymaganego ubezpieczenia musiał wymienić polskie prawo jazdy na angielski odpowiednik, który został mu zatrzymany. Organ wskazał, że w dniu 24 marca 2015r. wpłynęło potwierdzenie wymiany polskiego prawa jazdy na angielski odpowiednik, a następnie otrzymał informacje od DVLA, że dokument ten posiada status - nieważny. Organ pierwszej instancji podkreślił również, że wnioskodawca S. T. oświadczył, we wniosku, ze ma zatrzymane angielskie prawo jazdy. Organ powołując treść art. 4 ust. 2 i ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami wskazał, że kierowca może posiadać tylko jedno ważne prawo jazdy, a na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie jest uznawane ważne prawo jazdy wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, jeżeli na terytorium któregokolwiek z tych państw to prawo jazdy zostało zatrzymane lub czasowo albo na stałe cofnięto posiadane uprawnienia do kierowania pojazdem. Organ również wskazując na treść art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami, prawo jazdy nie może być wydane osobie, która uzyskała za granicą prawo jazdy, a to prawo jazdy zostało zatrzymane lub uprawnienie do kierowania pojazdami zostało cofnięte - w okresie obowiązywania zatrzymania prawa jazdy lub cofnięcia uprawnienia. Organ wskazał również, że zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami, osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może, otrzymać polskie prawo jazdy między innymi po zwrocie zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy.