Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 października 2017 r., sygn. I SA/Bd 664/17

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Urszula Wiśniewska Sędziowie: sędzia WSA Leszek Kleczkowski sędzia WSA Teresa Liwacz (spr.) Protokolant: starszy sekretarz sądowy Stanisława Majkut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 października 2017 r. sprawy ze skargi P. W. na interpretację indywidualną Wójta Gminy z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

1. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od nieruchomości wnioskodawca podał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii. Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą jest właścicielem elektrowni wiatrowej. Elektrownia przekracza moc mikrostacji w rozumieniu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Elektrownia wiatrowa składa się z elementów budowlanych oraz elementów technicznych.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym wnioskodawca zadał pytanie: Czy od 1 stycznia 2017r. opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nadal podlega wyłącznie wieża składająca się z sekcji stalowych z wmontowana drabina oraz fundamenty na których jest posadowiona?

Zdaniem wnioskodawcy ustawa o inwestycjach nie powoduje jakiekolwiek zmiany zakresu opodatkowania inwestycji podatkiem od nieruchomości ani wysokości tego podatku.

2. W interpretacji indywidualnej z [...] marca 2017r. Wójt Gminy uznał stanowisko skarżącego za nieprawidłowe.

Organ wskazał, że od [...] stycznia 2017r. podatnik władający elektrownią wiatrową zobowiązany jest do zapłaty podatku od nieruchomości od pełnej jej wartości, tj. wartości obejmującej zarówno wartość wieży i masztu, jak również urządzeń technicznych takich jak gondola z piastą, w której umieszczony jest generator, urządzenie sterujące, transformator, skrzynia biegów, instalacje wspomagające obsługę elektrowni czy tez wirnik z łopatami. Organ wyjaśnił, że zmiana ta podyktowana jest nowelizacją przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016r., poz. 290 ze zm.), dalej "u.p.b." oraz związanej z nią ustawą z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. z 2016, poz. 961 - dalej - u.i.e.w.) Zdaniem organu, skoro u.i.e.w. zawiera regulacje zmieniające ustawę Prawo budowlane, to interpretując przepisy tej ustawy (Prawo budowlane), nie sposób pominąć norm zawartych w u.i.e.w. Te zaś traktują elektrownię wiatrową jako budowlę w rozumieniu przepisów prawa budowlanego składającą się, co najmniej z fundamentu, wieży oraz elementów technicznych. Elektrownia wiatrowa jest więc obiektem kompletnym i w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. podlega opodatkowaniu od całej swojej wartości. Potwierdza to przepis art. 17 u.i.e.w. wprowadzający okres przejściowy w opodatkowaniu tego typu obiektów budowlanych oraz klasyfikacja elektrowni wiatrowej jako obiektu budowlanego w rozumieniu przepisów prawa budowlanego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00