Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 września 2017 r., sygn. III SA/Wa 2975/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Katarzyna Owsiak (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Olesińska, sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant starszy referent Grażyna Wojda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2017 r. sprawy ze skargi P. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2016 r. nr IPPB2/4511-437/16-4/KW1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko skarżącego, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz P. K. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Przedmiotem skargi jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów (dalej: Minister/organ) z dnia 30 czerwca 2016 r. nr IPPB2/4511-437/16-4/KW1 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

1.2. Z akt sprawy wynika, że w dniu 4 maja 2016 r. P. K. (dalej: Skarżący/Strona/Wnioskodawca) złożył wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe: Wnioskodawca rozważa przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową (dalej Spółka). Skarżący wskazał, że dochody uzyskane w ramach działalności gospodarczej Spółki będą opodatkowane podatkiem dochodowym na poziomie wspólników. Po osiągnięciu założonych celów Spółka może zostać zlikwidowana lub rozwiązana bez przeprowadzania likwidacji, w wyniku czego dojdzie do wydania jej majątku na rzecz wspólników Spółki, w tym Wnioskodawcy, w odpowiedniej części wynikającej z umowy Spółki (dalej: majątek likwidacyjny). Strona wskazała, że w ramach majątku likwidacyjnego może otrzymać m.in. gotówkę, składniki majątku, wierzytelności Spółki wobec wspólników i innych podmiotów, w tym wierzytelności handlowe oraz pożyczkowe. Wnioskodawca zaznaczył, że jeżeli dojdzie do wydania wierzytelności z tytułu pożyczek, to mogą to być zarówno wierzytelności z tytułu pożyczek udzielone przez spółkę kapitałową, jak i pożyczki udzielone przez spółkę osobową po przekształceniu. Na otrzymane wierzytelności z tytułu pożyczek mogą składać się kwota główna pożyczek oraz odsetki. Skarżący wskazał także, że wierzytelności handlowe zostaną zarachowane jako przychód należny zgodnie z ogólnymi zasadami, natomiast wierzytelności pożyczkowe nie będą zarachowane jako przychód należny na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.). W odniesieniu zaś do odsetek przychód powstanie w momencie ich otrzymania. Wnioskodawca podniósł jednocześnie, że może otrzymać wierzytelności uprzednio zarachowane jako przychód należny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00