Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 września 2017 r., sygn. II SA/Wa 1948/16
Ubezpieczenie społeczne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Walawski, Sędziowie WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Ewa Marcinkowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Dorota Kwiatkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2017 r. sprawy ze skargi B.S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] października 2016 r. znak [...] Prezes ZUS utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] sierpnia 2016 r. odmawiającą przyznania B. S. renty rodzinnej w drodze wyjątku po zmarłym mężu A. S..
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż: przyznanie świadczenia na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887) jest możliwe, jeżeli wnioskodawca łącznie spełnił następujące warunki:
‒ jest lub był osobą ubezpieczoną lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,
‒ nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczenia wskutek szczególnych okoliczności,
‒ nie może podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
‒ nie ma niezbędnych środków utrzymania.
Po ponownym rozpatrzeniu wniosku organ nie stwierdził istnienia przesłanek umożliwiających pozytywne załatwienie sprawy. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądów administracyjnych renta rodzinna jest pochodną świadczenia, jakie przysługiwałoby osobie zmarłej. W związku z powyższym w pierwszej kolejności rozpatrzeniu podlega spełnienie powyższych przesłanek przez osobę zmarłą, a następnie przez wnioskodawcę - członka rodziny po osobie zmarłej (por. wyrok WSA z dnia 29 maja 2007 r., sygn. akt II SA/Wa 460/07).