Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 września 2017 r., sygn. II SA/Sz 890/17
Bezrobocie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.),, Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 września 2017 r. sprawy ze skargi W. T. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie statusu osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Starosta G., na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a i b, art. 2 ust. 1 pkt 2 oraz art. 75 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy orzekł o uznaniu W. T. za osobę bezrobotną z dniem 19 maja 2017 r. oraz o odmowie przyznania wymienionej prawa do zasiłku dla bezrobotnych od dnia 19 maja 2017 r.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w Powiatowym Urzędzie Pracy W. T. rozwiązała stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron wobec czego zgodnie z art. 75 ust. 2 pkt 2 cytowanej ustawy, zasiłek przysługuje jej po upływie 90 dni od dnia zarejestrowania.
W odwołaniu od powyższej decyzji W. T. podniosła, że na podstawie art. 65 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, każdy obywatel RP ma zagwarantowaną wolność wyboru miejsca pracy. W jej ocenie oznacza to,
że w dowolnym czasie może zmienić miejsce pracy i nikt nie ma prawa dyskryminować jej z tego powodu, a tym bardziej karać. Jest matką samotnie wychowującą dziecko w wieku szkolnym i podejmie się każdej pracy, która pozwoli jej utrzymać siebie i dziecko "na powierzchni". Dodała, że nie istnieje prawo, które każe jej się trzymać pracy, w której nie przestrzega się praw pracowniczych, uprawia mobbing, oszukuje na wynagrodzeniach. Nikt też nie ma prawa wymagać, aby w momencie zatrudnienia znała przyszłość tego pracodawcy. Wniosła o zmianę decyzji organu I instancji i przywrócenie jej prawa do zasiłku dla bezrobotnych od dnia zarejestrowania w PUP.