Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 września 2017 r., sygn. I SA/Sz 535/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka, Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Furtak-Biernat, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 września 2017 r. sprawy ze skargi E. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na interpretację indywidualną Burmistrza z dnia 23 lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 23 grudnia 2016 r. E.[...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: "Spółka", "Skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w przedmiocie opodatkowania podatkiem od nieruchomości elektrowni wiatrowej.

W stanie faktycznym Spółka wskazała, że jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i obrotu energią elektryczną z odnawialnych źródeł. Jest również właścicielem dwóch farm wiatrowych mieszczących się między innymi na terenie gminy [...] oznaczonych wewnętrznie jako "[...]" oraz "[...]".

Spółka wyjaśniła, że ww. farmy wiatrowe składają się z turbin wiatrowych oraz infrastruktury towarzyszącej. Na poszczególne turbiny składają się elementy budowlane, tj. fundamenty, wieże oraz urządzenia techniczne w postaci gondoli. Gondola stanowi część turbiny, w której znajdują się elementy techniczno- elektroniczne takie jak: łożysko i wał wirnika, przekładania, łożysko przekładni, hamulec, sprzęgło, generator wraz z chłodnicą, skrzynia biegów, komputer sterujący, rozdzielnia elektryczna, instalacja alarmowa, instalacja zdalnego sterowania. Do gondoli każdej z turbin przymocowany jest wirnik składający się z łopat połączonych piastą. Łopaty poruszane są przez wiatr i wprawiają w ruch obrotowy piastę, która jest połączona z wałem napędowym zwiększającym prędkość obrotową osi. Energia mechaniczna jest przenoszona z przekładni do generatora elektrycznego, następnie za pomocą transformatorów przekształcana w energie elektryczną wysokiego napięcia i przekazywana do dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej operatora.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00