Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 września 2017 r., sygn. I SA/Lu 529/17

Egzekucyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) Sędziowie WSA Monika Kazubińska-Kręcisz WSA Ewa Kowalczyk Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Orłowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 września 2017 r. sprawy ze skargi J. N. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego - oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Lu 529/17

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w L. z [...] lutego 2017 r. nr [...] o odmowie umorzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec J. N..

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia Dyrektor Izby Administracji Skarbowej - dalej "organ odwoławczy" przedstawiając stan sprawy wyjaśnił, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w L. - dalej "organ egzekucyjny" wystawił na J. N. - dalej "zobowiązany", tytuły wykonawcze z [...] października 2016 r. o numerach: [...] i [...] obejmujące zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2013 i 2014 wraz z należnymi odsetkami za zwłokę - dalej "tytuły wykonawcze".

Odpisy tytułów wykonawczych zostały doręczone zobowiązanemu 8 listopada 2016 r. wraz z odpisami zawiadomień z 4 listopada 2016 r. skierowanych do dłużników zajętych wierzytelności: [...] im. M. C.-S. w L., W. w L. oraz I. S. A. P. w L.. Zajęcie wierzytelności u dwóch dłużników okazało się skuteczne.

W przewidzianym prawem terminie pełnomocnik zobowiązanego złożył zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie obydwu tytułów egzekucyjnych. Ich podstawą w ocenie pełnomocnika był: brak wymagalności egzekwowanego obowiązku, brak wskazania w tytule wykonawczym pozostającej w obrocie prawnym ostatecznej, prawomocnej i wykonalnej decyzji, oraz wskazanie, że obowiązek wynikający z nieostatecznej, nieprawomocnej i niewykonalnej decyzji jest wymagalny (art. 33 § 1 pkt 2 i 10 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2016 r. poz. 599, ze zm.) - dalej "u.p.e.a."). Ostatecznymi postanowieniami z [...] lutego 2017 r. organ odwoławczy utrzymał w mocy postanowienia organu egzekucyjnego z dnia [...] grudnia 2016 r. o uznaniu zgłoszonych zarzutów za bezzasadne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00