Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 21 września 2017 r., sygn. I SA/Go 274/17

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Rzepecka Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Skowrońska - Pastuszko (spr.) Sędzia WSA Dariusz Skupień Protokolant Sekretarz sądowy Alicja Rakiej po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2017 r. sprawy ze skargi T.H. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

T.H., reprezentowany przez pełnomocnika będącego radcą prawnym, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim skargę na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr [...] z dnia [...] marca 2017 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia ogółu praw i obowiązków.

Z akt wynika, że skarżący 24 stycznia 2017 r. złożył w Biurze Krajowej Informacji Podatkowej wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wskazując, że przedmiotem interpretacji są przepisy art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając zaistniały stan faktyczny wnioskodawca podał, że wraz ze wspólnikiem A założył spółkę w formie spółki jawnej z równymi udziałami i wkładami pieniężnymi po 9.000 zł. Przedmiotem działalności spółki jest handel detaliczny. W 2013 roku do spółki przystąpił trzeci wspólnik B, któremu wspólnik A odstąpił 5% ze swojej części praw i obowiązków. Niski poziom kapitału stanowił barierę rozwoju spółki, przy takim poziomie kapitału własnego spółka nie mogła również liczyć na kredyt. Rozwój spółki był możliwy jedynie przez zwiększenie kapitału własnego w drodze wpłat wspólników. Przez cały okres uczestnictwa w spółce wspólnicy corocznie zwiększali kapitał spółki zasilając go z własnych, prywatnych, uprzednio opodatkowanych pieniędzy. Wnioskodawca wpłacił w ten sposób na potrzeby działalności spółki ok. 1.500.000 złotych. Wysokość wkładów w umowie spółki nie została zmieniona. Głównie dzięki wpłatom wspólników spółka mogła się rozwinąć i osiąga obecnie obroty przekraczające 100 mln złotych, przy liczbie sklepów zbliżającej się do 100. W grudniu 2016 r. wnioskodawca postanowił odpłatnie przenieść prawa i obowiązki z tytułu uczestnictwa w spółce na wspólnika A, za wynagrodzeniem w wysokości 1.600.000 zł. Umowa spółki na dzień przeniesienia praw i obowiązków na wspólnika A zawierała odpowiednie postanowienie zezwalające na przeniesienie udziału spółki. Wnioskodawca uzyskał pisemną zgodę wszystkich pozostałych wspólników na zbycie udziału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00