Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 6 września 2017 r., sygn. II SA/Go 507/17
Budowlane prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Jutrzenka -Trzebiatowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Wieczorek Asesor WSA Jarosław Piątek Protokolant sekr. sąd. Stanisława Maciejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2017 r. sprawy ze skargi Ł.K. na decyzję Wojewody z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu w sprawie budowy domku letniskowego oraz zbiornika bezodpływowego na nieczystości I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego Ł.K. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Starosta decyzją z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] - powołując się na art. 30 ust. 7 pkt 2 i art. 82 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane ( t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 290 ze zm. - określanej dalej jako u.p.b.) - po rozpatrzeniu zgłoszenia Ł.K. z dnia [...] marca 2017 r. w sprawie zamiaru budowy domku letniskowego o pow. zabudowy do 35 m2 oraz budowy zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe (szambo) o pojemności 9 m3, na działce o nr ewid. [...], wniósł sprzeciw "ponieważ budowa domku letniskowego wraz ze zbiornikiem bezodpływowym na nieczystości ciekłe (szambo) objętego niniejszym zgłoszeniem - objęta jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę ponieważ zamierzona budowa może spowodować pogorszenie stanu środowiska".
W uzasadnieniu organ wskazał, iż z uwagi na położenie nieruchomości gruntowych na których posadowiona ma być inwestycja na obszarze Natura 2000, (kod obszaru: [...]), wyznaczonym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 stycznia 2011 r. w sprawie obszarów specjalnej ochrony ptaków (Dz. U. z 2011 r. Nr 25, poz. 133), wszelkie przedsięwzięcia prowadzone na tym obszarze, inne niż mogące znacząco oddziaływać na środowisko, które nie są bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru i nie wynikają z tej ochrony, zgodnie z art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2016 r, poz. 353 ze zm. - określanej dalej jako u.u.i.ś.), wymagają przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na obszar Natura 2000. W związku z czym w świetle art. 29 ust. 3 i art. 30 ust. 7 pkt 2 u.p.b. przedsięwzięcie dotyczące budowy obiektu objętego powyższym zgłoszeniem wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ może powodować pogorszenie stanu środowiska, co zostało potwierdzone wyrokiem NSA z dnia 25 września 2013 r., II OSK1018/12.