Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 sierpnia 2017 r., sygn. II SA/Łd 515/17

Pomoc społeczna

 

Dnia 10 sierpnia 2017 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska (spr.), Sędzia WSA Magdalena Sieniuć, Protokolant Asystent sędziego Jarosław Moraczewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 sierpnia 2017 roku sprawy ze skargi H. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania usług opiekuńczych uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...]. LS

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., po rozpatrzeniu odwołania H. C., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], nr [...], w sprawie odmowy przyznania usług opiekuńczych w miesiącu kwietniu 2017 r.

Kolegium wyjaśniło, że organ I instancji decyzją z dnia [...], nr

[...] odmówił H.C. przyznania usług opiekuńczych w miesiącu kwietniu 2017r. W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że Strona ze względu na stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki. Decyzje dotyczące przyznawania usług opiekuńczych mają charakter uznaniowy w zakresie przyznawania świadczenia. Z jednej strony wyznacznikiem jest rozmiar potrzeb osoby wymagającej opieki, z drugiej możliwości finansowe będące w budżecie miasta na ten cel. Jednakże ograniczone środki w budżecie miasta nie pozwalają na zaspokojenie potrzeb wszystkich osób w oczekiwanym przez nich w zakresie. W tej sytuacji organ pomocy społecznej był zmuszony odmówić pomocy w formie usług opiekuńczych, w szczególności u osób posiadających możliwości wsparcia ze strony rodziny bądź środki finansowe umożliwiające wykupienie usług we własnym zakresie. Pierwszeństwo przy przyznawaniu usług opiekuńczych mają osoby samotnie zamieszkujące, nieposiadające osób zobowiązanych do alimentacji. Zgodnie z art. 87 i 133 § 2 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682 ze zm.) w pierwszej kolejności do pomocy usługowej bądź świadczeń alimentacyjnych, które umożliwiałyby wykupienie usług opiekuńczych bezpośrednio od wykonawcy zobowiązana jest rodzina. Pomoc świadczona w ramach usług opiekuńczych ma zatem charakter uzupełniający, zaś obowiązki opiekuńcze wynikające z więzi rodzinnych mają przed nimi pierwszeństwo. Strona ma bliską rodzinę i to ona w pierwszej kolejności jest zobowiązana do alimentacji względem Strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00