Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. III SA/Gl 602/17

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agata Ćwik - Bury, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Brandys - Kmiecik (spr.), Sędzia WSA Iwona Wiesner, Protokolant St. ref. Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 sierpnia 2017 r. sprawy ze skargi "A" sp. c. w W na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją ozn. nr [...] z [...] r. Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów, stwierdził, że stanowisko Wnioskodawcy tj. "A" Biura Podróży K. P., K. P. spółka cywilna w W., przedstawione we wniosku z [...] r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy świadczona usługa oprawy gastronomicznej może korzystać z obniżonej stawki 8% VAT jako kompleksowa usługa związana z wyżywieniem, której elementem są również przedstawione do dyspozycji klienta napoje wymienione w poz. 7 załącznika do rozporządzenia z dnia [...] r. (pytanie nr 1) - jest nieprawidłowe.

Podstawę prawną wydanego aktu stanowił art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2017r. poz. 201; dalej jako O.p.) oraz wskazane w uzasadnieniu interpretacji przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 710 ze zm. - zwanej dalej ustawą o VAT) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1719 ze zm.).

W uzasadnieniu przestawiono stan faktyczny i prawny sprawy. Wyjaśniono, że

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą jako spółka cywilna (dwóch wspólników będących osobami fizycznymi); jest polskim podatnikiem VAT; prowadzi lokal, w którym świadczone są usługi, mające charakter oprawy gastronomicznej klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 56. Opisując świadczone usługi oprawy gastronomicznej podkreślono, że Wnioskodawca na podstawie zawartych umów z klientami zobowiązuje się do świadczenia usługi gastronomicznej na rzecz z góry określonej ilości osób (goście imprezy) w posiadanym przez siebie lokalu; strony umowy ustalają wcześniej konkretne dania, jakie będą przygotowane i serwowane gościom na miejscu. Dania znajdujące się w ofercie są przygotowywane przez Wnioskodawcę samodzielnie, z reguły z półproduktów/produktów nabywanych od dostawców. Ustalana jest ilość napojów przypadająca na każdą osobę uczestniczącą w organizowanym wydarzeniu. Organizatorem wydarzenia (imprezy) jest klient Wnioskodawcy, który decyduje o rodzaju imprezy i wszelkich dodatkowych atrakcjach dla swoich gości (np. klient sam we własnym zakresie organizuje oprawę muzyczną, usługę fotograficzną).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00