Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 lipca 2017 r., sygn. II SA/Wr 67/17
Administracyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski Sędziowie: Sędzia NSA Halina Filipowicz-Kremis (spr.) Sędzia WSA Alicja Palus po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 19 lipca 2017 r. sprawy ze skargi K.F. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania I. uchyla zaskarżone postanowienie; II. zasądza od D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. na rzecz strony skarżącej kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Postanowieniem NR [...] dnia 15 grudnia 2016 r. wydanym na podstawie art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj.Dz.U.2016.23 ze zm.), po wstępnej weryfikacji odwołania K.F. - repr. przez adw. D.J. - od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ś. nr [...] z dnia 12 kwietnia 2016 r., którą nakazano skarżącej rozbiórkę samowolnej rozbudowy budynku mieszkalnego zlokalizowanego przy ul. [...] w M. o pomieszczenie gospodarcze wraz z częścią mieszkalną na terenie dz. nr 278/7 stanowiącej własność Gminy Ż. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we W. stwierdził uchybienie terminu do wniesienia odwołania.
Na uzasadnienie organ odwoławczy wskazał, że decyzją nr [...] z dnia 12 kwietnia 2016 r., kończąc postępowanie prowadzone w sprawie samowolnej rozbudowy budynku mieszkalnego zlokalizowanego przy ul. [...] w M. o pomieszczenie gospodarcze wraz z częścią mieszkalną na terenie dz. nr 278/7 stanowiącej własność Gminy Ż., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ś. nakazał K.F. rozbiórkę tej rozbudowy. Zawierającą tę decyzję przesyłkę - w związku z nieobecnością adresata - awizowano po raz pierwszy w dniu 15 kwietnia 2016 r. Organ wyjaśnia, iż co do zasady pisma doręcza się osobom fizycznym w ich mieszkaniu lub w miejscu pracy (art. 42 § 1 Kpa), w przypadku zaś nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, dorosłemu domownikowi, sąsiadowi lub dozorcy domu, jeżeli osoby te podjęły się oddania pisma adresatowi, zawiadamiając o tym adresata w drodze zawiadomienia umieszczanego w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy to nie jest możliwe, w drzwiach mieszkania (art. 43 Kpa). W razie natomiast niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany: w przypadku doręczania pisma przez pocztę - poczta jest zobowiązana przechowywać pismo przez okres 14 dni w swojej placówce (art 44 § 1 pkt 1Kpa), w przypadku doręczania pisma przez pracownika urzędu gminy/miasta lub upoważnioną osobę lub organ - pismo składa się na okres 14 dni w urzędzie właściwej gminy/miasta (art. 44 § 1 pkt 2 Kpa). Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie 7 dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w art. 44 § 1 Kpa, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata (art. 44 § 2 Kpa).