Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 lipca 2017 r., sygn. III SA/Wa 1589/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anna Sękowska, Sędziowie sędzia del. SO Ewa Izabela Fiedorowicz, sędzia WSA Artur Kuś (sprawozdawca), Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Staniszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 lipca 2017 r. sprawy ze skargi A. D. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia [...] marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną zmianę interpretacji indywidualnej, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz A. D. kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. A.D.(dalej Skarżący/Strona/Wnioskodawca) w dniu [...] września 2015 roku złożył wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

We wniosku Skarżący wskazał, że był m.in. właścicielem 192 udziałów spółki kapitałowej z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej "S."). Pozostałymi wspólnikami S. były dwie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych - PIT (dalej "Osoby Fizyczne") oraz spółka komandytowa (dalej "Spółka Komandytowa") z siedzibą w Polsce (dalej łącznie "Udziałowcy"), posiadający - odpowiednio - 462, 346 i 111 udziałów Spółki Polskiej. Ponadto Osoby Fizyczne są wspólnikami Spółki Komandytowej.

Wnioskodawca podniósł, że w dniu 7 maja 2015 roku wraz z pozostałymi wspólnikami S. wniósł jako wkład niepieniężny (aport) łącznie wszystkie udziały w . do innej spółki z o. o. (dalej "S.") z siedzibą oraz miejscem zarządu w Polsce, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych - CIT. Z treści § 1 pkt 2 aktu notarialnego z dnia [...] maja 2015 r. wynika, że udziały w S. nabyte przez Wnioskodawcę na skutek tzw. "wymiany udziałów" stanowią nowoutworzone udziały w podwyższonym kapitale zakładowym S., utworzone na podstawie uchwały nr 3 Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników S. z dnia 7 maja 2015 r. w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego S., której treść stanowi część § 1 Protokołu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników S.. Przed wniesieniem tego aportu do S., wspólnikami S. byli Udziałowcy w proporcji do udziałów posiadanych w S..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00