Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. I SA/Sz 394/17
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska, Sędzia WSA Bolesław Stachura (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Ziemowit Augustyniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 lipca 2017 r. sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Wójta Gminy U. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 3 listopada 2016 r. do Wójta Gminy [...] (zwanego dalej także "Organem") wpłynął wniosek [...] (dalej zwanej "Spółką" bądź "Skarżącą") z dnia 25 października 2016 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości. Wniosek ten Spółka uzupełniła w dniu 9 stycznia 2017 r. (data wpływu do Organu).
Przedstawiając opis stanu faktycznego, Spółka wskazała, że:
1. Spółka jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, prowadzącą działalność gospodarczą w sektorze energii odnawialnej, polegającą na realizacji projektu [...], od fazy deweloperskiej poprzez jej budowę, uruchomienie i eksploatację.
2. Spółka jest właścicielem farmy wiatrowej, składającej się z 23 elektrowni wiatrowych (dalej: "Turbiny", pojedynczo "Turbina") oraz infrastruktury towarzyszącej (łącznie zdefiniowanych dalej jako "Farma Wiatrowa"). Farma Wiatrowa w całości położona jest na terytorium gminy [...] oraz [...]. Farma Wiatrowa posadowiona jest zarówno na gruncie dzierżawionym przez Spółkę, jak i na gruncie własnym Spółki. Każda z Turbin składa się z żelbetowego fundamentu, wieży (zwanej dalej również masztem) oraz gondoli z wirnikiem.
3. Do gondoli każdej z Turbin przymocowany jest wirnik z łopatami (zwany rotorem) wraz z układem sterującym kątem natarcia łopat oraz urządzenia pomiarowe. Gondola stanowi ruchomą część Turbiny, będącą miejscem, w którym znajdują się elementy techniczno-elektroniczne Turbiny. Znajdują się w niej elementy takie jak: łożysko i wał wirnika, przekładnia wraz z chłodnicą hamulec wirnika, sprzęgło, generator wraz z chłodnicą urządzenia sterownicze wraz z instalacją sterowniczą instalacja monitorująca stan najważniejszych podzespołów zainstalowanych w gondoli, rozdzielnia elektryczna, zespół hydrauliczny sterujący układem hamulcowym mechanizmu obrotowego gondoli oraz blokadą rotora i układem służącym do otwierania dachu gondoli, serwisowy wciągnik łańcuchowy. Gondola przymocowana jest do wieży na tzw. serwomechanizmie kierunkowania elektrowni (mechanizmie azymutu). Serwomechanizm kierunkowania elektrowni, za pomocą dużego, zębatego koła, zamontowanego na szczycie wieży oraz za pomocą zainstalowanego w gondoli zespołu napędowego, składającego się z silników, przekładni i wałów zakończonych mniejszymi kołami zębatymi, steruje ruchem obrotowym gondoli.