Wyrok WSA w Łodzi z dnia 18 lipca 2017 r., sygn. I SA/Łd 570/17
Interpretacje podatkowe; Podatek od nieruchomości
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Adamczyk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Tarno Sędzia WSA Paweł Kowalski Protokolant Sekretarz sądowy Przemysław Cieślarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 lipca 2017 r. sprawy ze skargi A Spółki z o.o. z siedzibą w P. na indywidualną interpretację Wójta Gminy S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od nieruchomości. oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją z dnia [...] r. Wójt Gminy S. uznał stanowisko "A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w P. zaprezentowane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.
W uzasadnieniu powyższej interpretacji przedstawiono dotychczasowy przebieg postępowania.
W dniu 31 października 2016 roku do Urzędu Gminy wpłynął wniosek "A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w P. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego zawierający następujące pytanie: "Czy prawidłowe jest stanowisko wnioskodawcy, że w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. Turbina nie stanowi budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 716 ze zm. - dalej u.p.o.l.) i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości."
Pytanie powyższe dotyczy zdarzenia przyszłego i zadane zostało na tle następującego przedstawionego we wniosku stanu faktycznego.
"A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką prawa polskiego, z siedzibą w P.. Przedmiotem działalności Spółki jest w głównej mierze wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucja i handel energią elektryczną (Wnioskodawca w szczególności zajmuje się wytwarzaniem i sprzedażą energii ze źródeł odnawialnych).
Wnioskodawca posiada tytuł prawny do nieruchomości gruntowych położonych w gminie S., powiat p., województwo ł., co do zasady na podstawie umowy dzierżawy z osobami fizycznymi. Grunty są dzierżawione w celu eksploatowania na nich elektrowni wiatrowych niezbędnych Wnioskodawcy do prowadzenia działalności gospodarczej. Na gruntach posadowione są dwie elektrownie wiatrowe będące własnością Spółki (typ Vestas V90 o mocy 2 MW każda; dalej jako: Elektrownie wiatrowe). Wnioskodawca otrzymał w 2012 r. koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i rozpoczął komercyjną produkcję energii elektrycznej. Dwie elektrownie wiatrowe Wnioskodawcy składają się z następującego zespołu elementów: turbina wiatrowa ( dalej jako: Turbina), -wieża wraz z wyposażeniem, -fundament.