Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 lipca 2017 r., sygn. III SA/Gl 406/17
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędziowie Sędzia WSA Agata Ćwik-Bury (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Herman, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 5 lipca 2017 r. sprawy ze skargi Miasta J. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest wydane na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w zw. z art. 165 a § 1 i art. 14 h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej: O.p.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643) postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów (dalej: organ) z [...] r., nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie tego organu z [...] r., nr [...] odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie z wniosku Miasta J. (dalej: Miasto, Strona, Wnioskodawca) o wydanie interpretacji w zakresie sposobu określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.
2. Postępowanie przed organem
2.1. W dniu [...] r. wpłynął do organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie ustalenia jakie dane ze sprawozdań [...], [...], [...] należy przyjąć do kalkulacji tzw. "prewspółczynnika".
Wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca - miasto na prawach powiatu - jednostka samorządu terytorialnego - jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT od dnia [...] r. i składa deklaracje VAT-7. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym z tytułu wykonywania czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 710, dalej: ustawa VAT, ustawa o podatku od towarów i usług),ustawy o VAT) oraz innych czynności uznawanych za prowadzenie działalności gospodarczej, w zakresie których Wnioskodawca spełnia definicję podatnika zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy VAT. Gmina w związku z obowiązywaniem od dnia 1 stycznia 2016 r. ustawy VAT dotyczących odliczenia podatku przy pomocy proporcji (dalej: "prewspółczynnik") w przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w przypadku, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, planuje dokonać określenia prewspółczynnika na rok 2017 dla urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego oraz dla jej jednostek budżetowych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz.U. z 2015 r., poz. 2193 dalej: "RMF ws. Prewspółczynnika"). Wnioskodawca z dniem 1 stycznia 2017 roku dokona centralizacji rozliczeń VAT wraz z jej jednostkami organizacyjnymi. W związku z powyższym powstały wątpliwości jakie wartości należy uwzględniać pod poszczególnymi składowymi wzorów zamieszczonych w ww. RMF ws. prewspółczynnika w zakresie: 1) Obrotu z działalności gospodarczej (dalej: "obrót"), o którym mowa w § 2 pkt 4 Rozporządzenia MF ws. Prewspółczynnika; 2) Dochodu wykonanego urzędu obsługującego jednostkę samorządu terytorialnego (dalej: "Urząd"), o którym mowa w § 2 pkt 9 Rozporządzenia MF ws. Prewspółczynnika; 3) Dochodu wykonanego jednostki budżetowej (dalej: "jb"), o którym mowa w § 2 pkt 10 rozporządzenia MF ws. prewspółczynnika,