Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 23 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Wr 114/17

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie sędzia WSA Barbara Ciołek, sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Terlecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi "A" S.A. z/s w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] 2016 r., nr [...] w przedmiocie określenia płatnikowi zaległości z tytułu wynagrodzenia w związku z pobraniem i wpłatą zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych od wypłaconych w 2011 r. dywidend: oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy orzeczenie Naczelnika D. Urzędu Skarbowego we W. z [...] 2016r. określające "A" S.A. z siedzibą w L. - jako płatnikowi - zaległość podatkową z tytułu pobrania w wysokości nienależnej i wyższej od należnej wynagrodzenia związanego z wpłatami zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od dywidend wypłaconych w 2011 r. na rzecz wskazanych w decyzji 92 podmiotów.

Jak wynikało z akt sprawy skarżąca w 2011 r. wypłaciła akcjonariuszom (wskazanym w sentencji decyzji) dywidendy, od których jako płatnik, naliczyła, pobrała i wpłaciła należny podatek dochodowy od osób prawnych. Wśród akcjonariuszy byli nierezydenci. Nie mając podstaw do zastosowania wobec nich zwolnień lub zmniejszenia stawki podatkowej wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania skarżąca pobrała podatek wg stawek 15 % i 19%. W związku z terminową wpłatą podatku skarżąca, na podstawie art. 28 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej powoływana jako O.p.), potrąciła jako płatnik należne sobie wynagrodzenie.

W latach 2012 - 2015 akcjonariusze (wskazani w zaskarżonej decyzji) wystąpili o stwierdzenie nadpłaty podatku pobranego przez skarżącą od wypłaconych dywidend, do wniosku załączając certyfikaty rezydencji uprawniające ich do zwolnienia od podatku lub skorzystania z obniżek stóp podatku na podstawie odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W rezultacie opisanych wniosków organ podatkowy wydał podatnikom w 92 sprawach decyzje stwierdzające nadpłatę w łącznej kwocie 18.363.823,73 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00