Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 października 2014 r., sygn. III SA/Wa 631/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz, sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Protokolant starszy referent Monika Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2014 r. sprawy ze skargi B. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o zwrocie nienależnie pobranego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych pobranego z tytułu dywidend 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz B. S.A. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. decyzją z [...] listopada 2013 r. orzekł zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych pobranego nienależnie przez P. S.A. z siedzibą w W. (zwanej dalej "Spółką" lub "Skarżącą") od dywidend wypłaconych w czerwcu 2008 r. i czerwcu 2010 r. na rzecz U. z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga w łącznej kwocie 3.454 zł
W uzasadnieniu wskazał, że postanowieniem z [...] października 2013 r. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia zwrotu nienależnie pobranego wynagrodzenia płatnika z tytułu terminowego wpłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych przez Skarżącą od dywidend wypłaconych za czerwiec 2008 r. i czerwiec 2010 r. na rzecz U. z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga. Podstawą wszczęcia postępowania podatkowego była decyzja z [...] października 2013 r. wydana przez Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. stwierdzająca nadpłatę zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w łącznej kwocie 2.134.600 zł r. z tytułu dywidend wypłaconych przez Skarżącą. W decyzji tej organ stwierdził, iż zastosowanie znajdują przepisy art. 18 i 64 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej ( Dz. Urz. UE. C. Nr 306, poz. 1 ze zm., dalej "TFUE"), wobec czego uznał, że przychód uzyskany przez fundusz inwestycyjny U. z tytułu dywidend wypłaconych przez P. S.A. w latach 2007 - 2010 podlega w Polsce zwolnieniu z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych jako dochód funduszu inwestycyjnego działającego na zasadach analogicznych, jak polskie fundusze inwestycyjne korzystające ze zwolnienia na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 53, poz. 654 ze zm., powoływanej dalej "u.p.d.o.p")., w brzmieniu obowiązującym w latach 2007-2010.