Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. III SA/Wa 3885/16

Interpretacje podatkowe

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sławomir Kozik, Sędziowie sędzia WSA Maciej Kurasz, sędzia WSA Katarzyna Owsiak (sprawozdawca), po rozpoznaniu w trybie uproszczonym, w dniu 14 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi P. z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej Oddala skargę

Uzasadnienie

1. Postępowanie przed organami podatkowymi.

1.1. Przedmiotem skargi jest postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów (dalej: Minister/organ) z dnia [...] października 2016 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Ministra Finansów z dnia[...]sierpnia 2016 r. nr [...]o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej na wniosek P. z siedzibą w W. (dalej: Strona/Skarżąca/Spółka).

1.2. Z akt sprawy wynika, że w dniu 28 lipca 2016 r. Strona złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. We wniosku wskazano, że Spółka osiągnęła za ubiegły rok 56,5 mln zł przychodu netto, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i rozlicza się z tego podatku w Urzędzie Skarbowym W. Strona nie jest podatnikiem podatku dochodowego, który rozliczają wspólnicy - osoby fizyczne.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie: "Czy Spółka ma obowiązek zarejestrować się na potrzeby podatku VAT w wyspecjalizowanym, tzw. "dużym" urzędzie skarbowym, czy też dalej rozliczać się z VAT w Urzędzie Skarbowym W.?".

Zdaniem Skarżącej, kwestie objęte powyższym pytaniem regulują przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (dalej: "u.u.i.s."). W myśl art. 5a ust. 3 u.u.i.s. podatnicy, o których mowa w art. 5 ust. 9b, są obowiązani, w przypadku ustalenia właściwości zgodnie z art. 5 ust. 9a pkt 1 ustawy, zawiadomić o zmianie właściwości dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia 15 października roku poprzedzającego rok, od którego nastąpi ta zmiana, składając zawiadomienie według ustalonego wzoru. W przypadku gdy włączenie ich do kategorii podatników określonych w art. 5 ust. 9b pkt 1-6 i pkt 7 lit. b-d u.u.i.s. nastąpiło w okresie od dnia 15 października do dnia 31 grudnia, zawiadomienie powinno nastąpić w terminie 7 dni od tego włączenia, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia poprzedzającego rok, od którego następuje zmiana właściwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00