Wyrok WSA w Łodzi z dnia 30 maja 2018 r., sygn. III SA/Łd 315/18
Interpretacje podatkowe
Dnia 30 maja 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Furmanek Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska Protokolant Asystent sędziego Krystyna Adamczewska-Reguła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 maja 2018 roku sprawy ze skargi H. W. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 12 stycznia 2018 roku H. W. zwróciła się
o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej przepisów ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
We wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług najmu maszyn rolniczych, a także usług transportowych oraz spedycyjnych. Jest również współwłaścicielem gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity: Dz.U. z 2017 r. poz. 1892), dalej: "gospodarstwo".
W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, wnioskodawca zamierza zawrzeć z gospodarstwem (którego jest współwłaścicielem), reprezentowanym przez ustanowionego sądownie zarządcę, umowę na kompleksową obsługę gospodarstwa w zakresie prac związanych z uprawą i zbiorem płodów rolnych (dalej: "umowa na obsługę gospodarstwa"). Przedmiotem tej umowy byłoby wykonywanie przez wnioskodawcę na rzecz gospodarstwa usług polegających na wykonaniu wszelkich prac związanych z uprawą i zbiorem płodów rolnych oraz usług wynajmu maszyn rolniczych wraz z osprzętem. Wnioskodawca zobowiązany będzie na podstawie umowy na obsługę gospodarstwa m.in. do zapewnienia na bieżąco materiałów eksploatacyjnych w szczególności paliwa i olejów potrzebnych do wykonania tej umowy. Za wykonywaną kompleksową usługę obsługi gospodarstwa rolnego na podstawie umowy, wnioskodawca, jako zarejestrowany czynny podatnik podatku od towarów i usług, będzie wystawiał gospodarstwu fakturę VAT i opodatkowywał usługę podatkiem VAT tytułem np. "kompleksowa obsługa gospodarstwa rolnego". Wnioskodawca nie będzie odrębnie fakturował na rzecz gospodarstwa nabytego oleju napędowego.